Handbal masculin: Danemarca, Germania, Egipt şi Norvegia au intrat cu maximum de puncte în grupele principale ale CM 2023

Facebook
handbal minge

Câştigătoarea ultimelor două titluri mondiale, Danemarca, Germania, Egipt şi Norvegia vor începe faza principală a Campionatului Mondial de handbal masculin din Suedia şi Polonia cu maximum de puncte (patru), după ce au obţinut victorii pe linie în primul tur, potrivit Agerpres.

Danezii au învins fără probleme Tunisia, cu 34-21, în ultimul meci, în timp ce Germania a surclasat Algeria cu 37-21. Khalifa Ghedbane (CS Dinamo Bucureşti) a avut 9 intervenţii în poarta Algeriei, încheind cu un procentaj de 20%. Jannik Kohlbacher a fost cel mai bun marcator al Germaniei, cu 10 goluri.

Norvegia a întrecut marţi surprinzătoarea formaţie a Olandei cu scorul de 27-26, la Cracovia. Olanda, condusă de Luc Steins (PSG), aflată la doar al doilea său Campionat Mondial din istorie, avea la pauză un avantaj de patru goluri, 17-13.

Egiptul a câştigat categoric în faţa echipei Statelor Unite, cu 35-16, dinamoviştii Mohamed Shebib şi Ali Zein marcând 2 goluri, respectiv 3 goluri pentru africani.

Lazar Kukic (CS Dinamo) a marcat şi el 2 goluri pentru echipa Serbiei, care a învins Qatarul cu 34-24 şi merge mai departe de pe locul secund.

4. Tunisia 1

Primele trei clasate din fiecare grupă s-au calificat în turul principal al competiţiei.