Handbal masculin: Dinamo Bucureşti, învinsă clar de FC Porto în Liga Campionilor

digisport.ro
cm handbal masculin

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă fără drept de apel de FC Porto, cu scorul de 32-23 (14-13), miercuri seara, în deplasare, în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin, informează Agerpres.

Dinamo a suferit cea mai drastică înfrângere a sa din acest sezon, în faţa unei echipe care ocupa ultimul loc în grupă, fără victorie.

Campioana României a făcut o primă repriză destul de bună, a condus cu 8-6 (min. 14), a avut apoi trei goluri avans, 10-7 (18), dar lusitanii au reuşit să întoarcă scorul şi la pauză conducea cu 14-13.

''Dragonii'' au controlat repriza secundă şi s-au desprins decisiv în ultimul sfert de oră, când Dinamo a cedat total. Echipa antrenată de Xavi Pascual a marcat doar două goluri în ultimele zece minute şi a primit nouă.

Pentru Dinamo au înscris Ante Kuduz 6 goluri, Andrii Akimenko 6, Nicuşor Negru 4, Ali Zein 3, Joao Pedro Francisco da Silva 1, Eduardo Gurbindo Martinez 1, Alex Pascual Garcia 1, Lazar Kukic 1.

Portarul Saeid Heidarirad a apărat 11 aruncări (28,95%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Jack Thurin 7, Nikolaj Laesoe Dueholm Christensen 7, Victor Manuel Iturriza Alvarez 4, Antonio Areia 4, Rui Silva 3, Daymaro Salina 2, Leonel Fernandes 2, Fabio Magalhaes 2, Diogo Branquinho 1.

Nikola Mitrevski a parat 12 şuturi (41,38%), iar Sebastian Leth Frandsen a apărat 4 aruncări (44,44%).

Au arbitrat muntenegrenii Ivan Pavicevic şi Milos Raznatovic, iar delegat EHF a fost slovenul Tomo Vodopivec.

În alte meciuri jucate miercuri în grupă, PPD Zagreb a fost învinsă acasă de Paris Saint-Germain Handball cu 33-30, iar Telekom Veszprem a cedat pe teren propriu cu GOG Gudme, scor 36-37. Joi se va disputa partida Orlen Wisla Plock - SC Magdeburg.

Dinamo va juca următorul meci pe 16 februarie, în deplasare, cu Paris Saint-Germain Handball.

Clasament

1. Paris Saint-Germain Handball 18 puncte (11 jocuri)