Handbal masculin: Minaur Baia Mare a ratat calificarea în finala EHF European Cup

hcm minaur baia mare

CS Minaur Baia Mare a ratat calificarea în finala competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, după ce a fost învinsă acasă de echipa islandeză Valur Reykjavik, cu scorul de 30-24 (17-8), duminică, în manşa secundă a semifinalelor, notează Agerpres.

Valur se impusese şi în prima manşă cu scorul de 36-28.

Minaur a început foarte bine meciul şi a condus cu 2-0, dar apoi a primit patru goluri la rând şi Valur avea un avans de nouă goluri la pauză, 17-8. Băimărenii au redus din ecart în repriza secundă, dar nu au putut obţine nici măcar un rezultat pozitiv.

Pentru gazde au înscris Tudor Botea 5 goluri, Robert Nagy 4, Anderson Da Silva Mollino 4, Artem Kozakevici 3, Lucas Alexandru Sabou 3, Stevan Vujovic 2, Ovidiu Ionuţ Ardelean 2, Viorel Fotache 1.

Anton Terehov a avut 6 intervenţii (25%), iar Barna Buzogany a apărat un şut (7,69%).

Golurile insularilor au fost reuşite de Andri Finnsson 9, Benedikt Gunnar Oskarsson 4, Vignir Stefansson 3, Tjorvi Tyr Gislaslon 3, Agnar Jonsson 3, Aron Palsson 2, Magnus Oli Magnusson 2, Bjoergvin Pall Gustavsson (portar) 1, Isak Gustafsson 1, Allan Nordberg 1, Alexander Pettersson 1.

Portarul Bjoergvin Pall Gustavsson a încheiat cu 6 intervenţii (20%).

Meciul a fost arbitrat de croaţii Ante Mikelic şi Petar Paradina, iar delegat EHF a fost maghiarul Ferenc Bonifert.

În sferturi, Valur trecuse de CSA Steaua, după 36-35 la Chiajna şi 36-30 la Reykjavik.