Sindicatul Handbaliştilor din România (SHR) le recomandă jucătorilor, printr-un comunicat postat pe site-ul oficial, să nu renunţe la drepturile contractuale pe perioada suspendării competiţiilor ca urmare a pandemiei de coronavirus, notează Agerpres.
"Sindicatul Handbaliştilor din România, luând act de faptul că unele cluburi propun jucătorilor acte adiţionale prin care să renunţe la drepturi contractuale pe perioada cât este suspendată competiţia, vă sfătuieşte să refuzaţi semnarea acestora. Nu există temei legal şi regulamentar că jucătorii să fie obligaţi să semneze acte adiţionale la contract. Precizăm însă că dacă veţi semna astfel de acte, se va considera că aţi renunţat de bună voie la drepturile financiare respective. Aşadar, indiferent care va fi desfăşurarea viitoare a evenimentelor, veţi pierde drepturile financiare la care aţi renunţat de bună voie. Mai mult, în situaţia reluării competiţiei, în cazul în care vor fi jucate meciurile suspendate, respectiv recuperate meciurile restante, dacă aţi fost de acord şi aţi semnat acte adiţionale de modificare a valorii contractuale nu veţi fi remuneraţi conform înţelegerii iniţiale, deşi veţi presta activitatea prevăzută în contract", se menţionează în comunicatul citat.
Conducerea SHR susţine că suspendarea temporară a competiţiei de handbal nu reprezintă un motiv direct şi imediat de modificare a contractelor, având în vedere că nu se cunoaşte la această dată care va fi situaţia ulterioară a competiţiei, nici dacă cluburile vor suferi sau nu din punct de vedere financiar ca urmare a acestei situaţii excepţionale.
"Nu există niciun fel de culpă din partea jucătorilor de neexecutare a contractelor şi ar fi nefiresc ca aceştia să fie cei care vor plăti costul pentru întreruperea competiţiei, dacă vor exista astfel de costuri. SHR face parte din familia sindicală a Blocului Naţional Sindical, confederaţie reprezentativă la nivel naţional, care a participat la o întâlnire de lucru cu ministrul Muncii, Violeta Alexandru. La această întâlnire s-a luat în discuţie posibilitatea identificării unor soluţii pentru protejarea drepturilor lucrătorilor, inclusiv prin instrumente de ajutor financiar ce vor fi acordate angajatorilor aflaţi în dificultate", transmite sindicatul jucătorilor de handbal.
În opinia SHR este total prematur să se facă orice fel de predicţii cu privire la evoluţia viitoare a situaţiei, cu atât mai mult să se facă astfel de solicitări către jucători de renunţare la drepturile financiare ce li se cuvin conform contractelor în vigoare: "Având în vedere toate acestea, solicităm jucătorilor să nu semneze niciun fel de acte adiţionale la contractele aflate în derulare prin care să renunţe la drepturile financiare ce li se cuvin. De asemenea, solicităm cluburilor să aibă o atitudine corectă şi adecvată situaţiei excepţionale prin care trece România şi să nu încerce, prin mijloace mai mult sau mai puţin oneste, să arunce toate costurile unei astfel de decizii în spatele jucătorilor. Ca urmare a efectelor produse de coronavirusul SAR-CoV-2, se vor aplica normele legale".
La 19 martie, Federaţia Română de Handbal a anunţat sistarea competiţiilor de handbal din România până la ieşirea din starea de urgenţă decretată de preşedintele Klaus Iohannis.
Handbaliștii sunt sfătuiți să nu renunțe la drepturile contractuale pe perioada suspendării competiţiilor
Explorează subiectul
Articole Similare

5
Naționala de rugby joacă ultimul meci din trilogie contra Uruguay: Cinci schimbări în Primul XV al României
5

16
Mick Schumacher părăsește Alpine după două sezoane în WEC
16

20
Christophe Gleizes, colaborator So Foot și Society, riscă șapte ani de închisoare
20

27
Fernandinho, care a fost antrenat de Mircea Lucescu la Şahtior, își încheie cariera după 22 de ani în fotbalul profesionist
27

242
Anca Alexandrescu, atac la Nicușor Dan: ”A făcut interviu în casa aia care arată precum Bucureștiul”
242

47
Germania învinge dramatic Argentina și se califică în semifinalele Cupei Davis
47

2.996
Topul celor mai buni fotbaliști din toate timpurile - Locul ocupat de Gică Hagi
2.996

106
Mihai Covaliu, opinie despre șansele echipei naționale în semifinala barajului de calificare la Cupa Mondială din 2026
106

43
Bumbescu - Şansele în barajul cu Turcia sunt egale, în teren intervin însă valoarea, caracterul şi ambiţia
43

47
Adrian Iencsi, semnal de alarmă: 'Turcia este cea mai în formă naţională din Europa, dacă nu din lume'
47

25
Compania fostului fotbalist Andrés Iniesta schimbă identitatea echipei de ciclism Israel PremierTech
25

43
Statistici inedite legate de naţionala Turciei, adversara României în baraj
43

74
'Totul are o limită'. Ion Crăciunescu îi cere demisia lui Mircea Lucescu
74


















Comentează