Hochei: ACSH Gheorgheni s-a calificat în semifinalele Erste Liga

reiadat.com
hochei

ACSH Gheorgheni s-a calificat în semifinalele Erste Liga la hochei pe gheaţă, după ce a dispus cu 4-0 la general de Dunaujvarosi Acelbikak, informează Agerpres.

Echipa harghiteană s-a impus cu 4-3 (0-2, 2-0, 1-1, 1-0), după prelungiri, vineri, în deplasare.

Tamas-Robert Sarpatki, Peter Vincze (2) au punctat pentru echipa din Gheorgheni, golul victoriei fiind reuşit de Christopher Bodo. Pentru gazde au înscris Olli Pekka Valtola şi Balazs Somogyi (2).

ACSH Gheorgheni s-a impus cu 5-2 şi 7-3 în primele două meciuri de acasă, iar apoi a câştigat şi în deplasare, cu 6-1 şi 4-3.

În altă serie, Corona Braşov are 3-1 în faţa campioanei en titre, Sport Club Miercurea Ciuc, după ce ''lupii'' s-au impus vineri, cu scorul de 5-1 (0-0, 4-0, 1-1), chiar pe Patinoarul ''Vakar Lajos'' din Miercurea Ciuc.

Braşovenii au făcut diferenţa în repriza a doua, când au punctat Kevin Domingue, Daniel Koger, Pavlo Borisenko şi Robert Gliga. Jared Michael van Wormer a semnat celălalt gol al oaspeţilor. Pentru ciucani a înscris David Stach.

Corona s-a impus cu 6-5 (după prelungiri) la Braşov, apoi a pierdut cu 1-4 sub Tâmpa, dar a ieşit învingătoare n cele două partide de la Miercurea Ciuc, cu 5-2 şi 5-1.

Duminică este programat al cincilea meci al seriei, pe Patinoarul Olimpic din Braşov.

Seriile din play-off se desfăşoară după sistemul cel mai bun din şapte partide.