China a calificat luni seară alegerile primare organizate în Hong Kong de partidele pro-democraţie o "gravă provocare" şi a avertizat că unele promisiuni ale campaniei ar fi putut încălca noua lege asupra securităţii naţionale impusă teritoriului, relatează marţi France Presse preluat de agerpres.
"Aceasta este o provocare serioasă pentru sistemul electoral actual', a declarat într-un comunicat Biroul de Legătură, organismul guvernului central chinez în Hong Kong.
Peste 600.000 de locuitori din Hong Kong au participat la acest scrutin neoficial din weekend, în ciuda avertismentelor autorităţilor că ar putea viola noua lege a securităţii impusă de Beijing.
Alegerile au fost organizate de tabăra pro-democraţie pentru desemnarea candidaţilor care se vor prezenta în septembrie pentru locuri în Consiliul Legislativ (LegCo), parlamentul local.
Partidele pro-democraţie speră că furia unei părţi a populaţiei din Hong Kong împotriva regimului chinez le va permite să obţină o majoritate în parlamentul care a fost întotdeauna favorabil Beijingului.
În comunicatul său de presă, Biroul de Legătură a subliniat că chiar campania de preluare a controlului Consiliului Legislativ reprezintă o încălcare a noii legislaţii.
"Acest lucru ar putea încălca articolul 22 din Legea privind securitatea naţională şi alte reglementări electorale locale", potrivit Biroului de Legătură.
Acest articol vizează reprimarea "subversiunii împotriva puterii de stat". El interzice orice "ingerinţă şi obstrucţionare serioasă" împotriva guvernului central chinez şi a guvernului local din Hong Kong, precum şi orice acţiune care le-ar putea face "incapabile să-şi exercite funcţiile normal".
Conţinutul acestui text a fost ţinut secret până la promulgarea sa la 30 iunie. Parlamentul local nu a avut un cuvânt de spus, notează AFP.
Această lege a Beijingului vizează reprimarea subversiunii, secesiunii, a terorismului şi complicităţii cu forţele străine. Aceste fapte se pedepsesc cu închisoarea pe viaţă.
Conţinutul acestei legi foarte vagi în afară de faptul că încurajează ura împotriva guvernului chinez, lasă loc interpretării şi a creat un climat de teamă în întreg teritoriul unde locuitorii obişnuiau să se exprime liber.
Hong Kong: China califică alegerile primare organizate de opoziţie o 'gravă provocare'
Explorează subiectul
Articole Similare

969
S-a aflat cauza incendiului din Elveția, în care au murit 40 de persoane - Primul anunț al anchetatorilor
969

5.177
Fără precedent, de 85 de ani: ce a făcut președintele Elveției, după explozia în care au murit 40 de oameni
5.177

3.863
Tragedia de la Colectiv s-a repetat în Elveția - Două tinere povestesc cum a început incendiul: Un ospătar ținea o lumânare…
3.863

862
Zona euro se extinde cu Bulgaria, România rămâne pe margine. Procesul de extindere devine tot mai dificil
862

115
Atacată masiv de Rusia, Ucraina îşi adaugă în arsenal două sisteme Patriot pentru apărarea sa antiaeriană graţie Germaniei
115

60
Armata israeliană anunță că forțele sale au deschis focul în Cisiordania împotriva unor persoane care atacau cu pietre soldați
60

4.193
Ruptură pe axa Washington-Moscova! CIA îi dă dreptate lui Zelenski: „Ucraina nu a vizat cu drone reședința liderului rus!”
4.193

3.962
Ultimă oră - Armata română a ridicat două avioane de luptă după atacul Rusiei: mesaj Ro-Alert pentru cei din Tulcea
3.962

52
Serviciile online ale poştei franceze sunt din nou inaccesibile după un atac cibernetic
52

4.562
VIDEO MAE a intrat în alertă maximă după explozia de la barul din Elveția: se caută români printre victime / Zece persoane au murit
4.562

4.651
Trump își nuanțează poziția despre pacea din Ucraina: Rusia este cea care stă în calea păcii
4.651

5.663
Revelion transformat în tragedie: doi adolescenți au murit din cauza artificiilor, iar alții au fost grav răniți
5.663

1.841
VIDEO Președintele somalez avertizează, după ce Israelul a recunoscut Somaliland ca stat: „O cutie a Pandorei se va deschide în lume”
1.841

















Comentează