Ianis Hagi a jucat mai mult de o jumătate de oră în meciul pierdut de Alaves pe terenul lui Athletic Bilbao

digisport.ro
ianis hagi alaves

Mijlocaşul român Ianis Hagi a jucat mai mult de o jumătate de oră în meciul pierdut sâmbătă de Alaves, cu 2-0, pe terenul altei echipei din Ţara Bascilor, Athletic Bilbao, în etapa a 29-a din La Liga, conform Agerpres.

Ianis Hagi a fost introdus în minutul 58 când scorul final fusese deja stabilit după golurile reuşite de Gorka Guruzeta în minutele 32 şi 37. Primul gol a venit la numai un minut după ce Alaves ratase un penalty prin Luis Rioja.

Ianis Hagi nu a marcat niciun gol în cele 18 meciuri din La Liga în care a evoluat pentru Alaves, în doar şase din aceste partide fiind titular.

În clasament, Alaves se află pe locul 13, cu 32 de puncte, şi este aproape scutită de grijile privind menţinerea în prima divizie, fiind la 10 puncte de Cadiz, echipa de pe locul 18, primul retrogradabil.

Athletic Bilbao a acumulat 56 de puncte şi a urcat provizoriu pe poziţia a 4-a, cu un punct mai mult decât Atletico Madrid, care o va întâlni duminică pe FC Barcelona, pe Arena Metropolitano, în derby-ul rundei.

După victoria de sâmbătă, 4-2 cu Osasuna la Pamplona, liderul Real Madrid are 72 de puncte şi este la 10 puncte de ocupanta locului 2, revelaţia Girona, învinsă în aceeaşi zi cu 1-0 pe terenul lui Getafe. Pe locul 3 este FC Barcelona, la 11 puncte de Real Madrid şi cu un joc mai puţin disputat.

Osasuna - Real Madrid 2-4
Au marcat: Budimir (7), Munoz (90+1), respectiv Vinicius Junior (4, 64), Carvajal (18), Brahim Diaz (61)

Getafe - Girona 1-0
A marcat: Santiago (34)

Athletic Bilbao - Alaves 2-0
A marcat: Guruzeta (32, 37)
Penalty ratat: Rioja (Alaves, 31)

Celelalte partide ale etapei au loc duminică.