Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, numărul unu mondial, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului WTA de la Cincinnati (SUA), dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari, fiind învinsă în două seturi, 6-3, 6-4, de americanca Madison Keys, într-o partidă disputată joi.
Cu mai puţin de două săptămâni înaintea startului ultimului turneu de Mare Şlem al anului, US Open, Swiatek pare departe de forma etalată în prima parte a anului, când a reuşit 37 de victorii consecutive, cucerind titlurile la Doha, Indian Wells, Miami, Stuttgart Roma şi Roland Garros.
Poloneza s-a oprit pentru a doua oară consecutiv în optimile de finală, după ce a fost învinsă în aceeaşi fază a competiţiei săptămâna trecută, la Toronto (Canada), de brazilianca Beatriz Hadad Maia.
Madison Keys, campioană la Cincinnati în 2019, o va înfrunta în sferturile de finală pe kazaha Elena Rîbakina, laureata ultimei ediţii a turneului de la Wimbledon, care a dispus cu 6-2, 6-4 de americanca Alison Riske.
Britanica Emma Răducanu, campioana en titre de la US Open, s-a oprit la rândul ei în optimile de finală la Cincinnati, fiind învinsă cu 7-5, 6-4 de americanca Jessica Pegula, care va juca în turul următor împotriva franţuzoaicei Caroline Garcia.
Rezultate - optimi de finală:
Petra Kvitova (Cehia) - Ons Jabeur (Tunisia/N.5) 6-1, 4-6, 6-0
Caroline Garcia (Franţa) - Elise Mertens (Belgia) 6-4, 7-5
Zhang Shuai (China) - Anett Kontaveit (Estonia/N.2) 2-6, 6-4, 6-4
Madison Keys (SUA) - Iga Swiatek (Polonia/N.1) 6-3, 6-4
Elena Rîbakina (Kazahstan) - Alison Riske (SUA) 6-2, 6-4
Jessica Pegula (SUA/N.7) - Emma Răducanu (Marea Britanie/N.13) 7-5, 6-4
Arina Sabalenka (Belarus/N.6) - Shelby Rogers (SUA) 6-4, 6-7 (2/7), 6-4
Ajla Tomljanovic (Australia) - Veronika Kudermetova (Rusia) 3-6, 7-6 (7/4), 6-3
Iga Swiatek, eliminată în optimile de finală ale turneului de a Cincinnati
Explorează subiectul
Articole Similare

818
Incident la Jocurile Olimpice: un român a rupt clanța vestiarului și a blocat Germania înainte de aurul olimpic la sanie
818

79
Tenis: Karolina Muchova a câştigat primul său titlu WTA 1.000 din carieră
79

273
JO 2026: Clasamentul pe medalii după finalele de sâmbătă
273

31
JO 2026: olandezul Jens van 't Wout a câştigat al doilea său titlu olimpic, în proba de 1.500 de metri a concursului de patinaj viteză pe pistă scurtă
31

186
Serie A: Inter Milano, antrenată de Cristian Chivu, a învins pe Juventus Torino, sâmbătă, pe teren propriu
186

33
La Liga: Real Madrid a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, formaţia Real Sociedad
33

22
CS U Cluj a învins-o pe CSM Sighişoara, în campionat
22

29
Minaur Baia Mare a fost învinsă de Larvik, în EHF European League
29

82
Superliga - Rezultatele etapei a 27-a şi clasamentul
82

31
Universitatea Cluj o învinge categoric pe Csikszereda M. Ciuc și urcă pe locul 4
31

3.139
Iubire mare la Jocurile Olimpice: un sat olimpic de iarnă a rămas fără prezervative după trei zile
3.139

62
Karolina Muchova, din nou campioană: Victorie în finala de la Doha și primul titlu WTA 1000 din carieră
62

51
CSM Bucureşti a învins în deplasare FTC Budapesta, scor 35-30, în Liga Campionilor
51

















Comentează