IGI: Şapte cetăţeni străini în situaţii ilegale; pentru doi - decizii de returnare în 15 zile

Autor: Cornel Dumitrescu

Publicat: 24-10-2017

Actualizat: 24-10-2017

Article thumbnail

Sursă foto: www.politiadefrontiera.ro

Poliţiştii de la Imigrări din Bucureşti au depistat în ultimele 24 de ore, la acţiunile întreprinse în zona căminelor studenţeşti, şapte cetăţeni străini în situaţii ilegale şi au emis decizii de returnare pentru doi dintre aceştia, informează un comunicat de presă al IGI. De asemenea, oamenii legii au aplicat sancţiuni contravenţionale în valoare de 3.300 de lei.

Poliţiştii de la Direcţia pentru Imigrări a Municipiului Bucureşti, împreună cu cei de la Secţia 20 Biroul Poliţie Regie, au desfăşurat, luni, 23 octombrie, o acţiune în zona căminelor studenţeşti din Capitală, în scopul prevenirii şi combaterii şederii ilegale a cetăţenilor străini aflaţi la studii. Potrivit IGI, în urma activităţilor întreprinse, poliţiştii au depistat, în situaţii ilegale, şapte tineri cu vârste între 19 şi 20 de ani, din Palestina, Irak, Serbia (2), Iordania (2) şi Macedonia.

Poliţiştii au efectuat verificări şi au constatat că cinci dintre aceştia nu au respectat prevederile OUG 194/2002 privind regimul străinilor în România, republicată, privind anunţarea schimbării domiciliului sau reşedinţei. Cei cinci au fost sancţionaţi contravenţional cu amenzi în valoare de 500 de lei fiecare, conform Agerpres.

Ceilalţi doi se aflau în şedere ilegală de peste 20 de zile, fapt pentru care poliţiştii de imigrări au emis pe numele lor decizii de returnare prin care sunt obligaţi să părăsească teritoriul României în termen de 15 zile şi au aplicat sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 800 de lei. Pentru reglementarea şederii pe teritoriul României, străinii au posibilitatea de a depune documentele şi prin intermediul aplicaţiei online, disponibilă la adresa https://portaligi.mai.gov.ro/portaligi/, în vederea reducerii timpului alocat procesării, aminteşte IGI.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri