IGSU: 12 puncte de lucru temporare pentru prim ajutor pe autostrăzi şi traseele către munte

Autor: Andrei Radu

Publicat: 29-04-2017

Actualizat: 29-04-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă a operaţionalizat, pe perioada minivacanţei de 1 Mai, 12 puncte de lucru temporare pentru prim ajutor pe autostrăzi şi traseele către munte.

Şeful IGSU, Daniel-Marian Dragne, a precizat, în cadrul unei şedinţe operative care a avut loc vineri la sediul Ministerului Afacerilor Interne, că s-au luat aceste măsuri pentru ca intervenţia la posibile situaţii de urgenţă să fie una cât mai rapidă şi eficientă.

Citește și: Ilie Năstase, pus LA ZID de un fost mare sportiv: 'Pata lăsată e de NEAPĂRAT'

Potrivit secretarului de stat Cornel Ciocoiu, măsurile adoptate pentru minivacanţa de 1 Mai au avut la bază principiile preconizate pentru sezonul estival, iar la finalul acestor zile se va face o evaluare a misiunilor desfăşurate.

Secretarul de stat Raed Arafat a menţionat că, pe lângă forţele MAI, sunt pregătite 780 echipaje de intervenţie de la serviciile de ambulanţă, iar unităţile de primiri urgenţă sunt în alertă.

El a precizat că şi avionul SMURD este operativ 24 de ore din 24, potrivit Agerpres.

Arafat le-a cerut inspectoratelor care au în jurisdicţie zone montane să stabilească legătura cu Salvamontul şi să se asigure că echipele de intervenţie sunt pregătite.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri