Preşedintele Klaus Iohannis s-a numărat printre cei peste 70 de lideri internaţionali care au participat, duminică, la Arcul de Triumf din Paris, la ceremonia Centenarului Armistiţiului care a pus capăt ostilităţilor din Primul Război Mondial, potrivit Agerpres.
Printre participanţi s-au numărat preşedinţii SUA - Donald Trump şi Rusiei - Vladimir Putin, cancelarul german Angela Merkel, regele Spaniei, Felipe al VI-lea, preşedintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker. Preşedintele Iohannis a fost împreună cu soţia sa, Carmen.
După ce au fost primiţi la Palatul Elysee de preşedintele francez, Emmanuel Macron, şi soţia sa, Brigitte, liderii internaţionali au ajuns la Arcul de Triumf cu autocare. Aceştia au parcurs pe jos ultimele sute de metri pe Champs Elysees până la Arcul de Triumf.
Preşedintele american a venit direct la ceremonie. Înainte de a ajunge la Arcul de Triumf, o militantă Femen, cu bustul gol, s-a apropiat de coloana oficială a lui Donald Trump. Şi preşedintele Rusiei a venit direct la ceremonia Centenarului Armistiţiului.
În debutul manifestărilor, o escadrilă de avioane a colorat cerul în culorile drapelului Franţei. Ceremonia Centenarului Armistiţiului a cuprins mai multe momente, printre care s-au numărat onoruri militare, trecerea în revistă a trupelor, intonarea imnului naţional al Franţei - "Marseillaise" de către corul Armatei, interpretarea unor lucrări semnate de Sebastian Bach şi Maurice Ravel de către violoncelistul Yo Yo Ma şi violonistul Renaud Capucon, precum şi a unor piese ca "Blewu" de către Angelique Kidjo şi "Bolero" de Ravel de către Orchestra Tinerilor din Uniunea Europeană, citirea de către câţiva elevi francezi a unor mărturii scrise în ziua armistiţiului din 1918, discursul preşedintelui Macron şi momente de reculegere.
În debutul discursului preşedintelui francez au existat câteva probleme de sonorizare, el primind un microfon mobil.
Liderii internaţionali vor participa duminică şi la dejunul oferit de preşedintele Franţei şi la Forumul pentru Pace. Acest forum este o iniţiativă a preşedintelui francez, Emmanuel Macron, care îşi propune să genereze proiecte concrete în spiritul multilateralismului şi al cooperării contemporane, în sprijinul păcii.
Sâmbătă, preşedintele Klaus Iohannis a participat, la Ambasada României de la Paris, la un eveniment dedicat contribuţiei româneşti la dezvoltarea ştiinţei şi tehnicii în Anul Centenarului Marii Uniri. De asemenea, şeful statului şi soţia sa, Carmen, au luat parte la activităţile organizate la Muzeul Orsay de Preşedinţia franceză - vizitarea expoziţiei 'Picasso Bleu et Rose' şi dineul oferit de către preşedintele Franţei în onoarea şefilor de stat, de guvern şi ai organizaţiilor internaţionale.
Acum un secol, în data de 11.11.1918, la ora 11,00 dimineaţa, tunurile au tăcut pe toate fronturile Primului Război Mondial, după 5 ani de lupte sângeroase, odată cu intrarea în vigoare a Armistiţiului semnat de Germania şi reprezentanţii Antantei într-un vagon de tren la Compiegne, în Franţa.
Ziua Armistiţiului este comemorată în fiecare an la 11 noiembrie pentru a marca pacea semnată între Antantă şi Puterile Centrale la Compiegne, Franţa, eveniment ce a marcat încetarea ostilităţilor pe Frontul de Vest al Primului Război Mondial şi a intrat în vigoare începând cu ora 11,00 - cea de-a 11-a oră a celei de-a 11 zile din a 11-a lună a anului 1918. Iniţial, acest armistiţiu a încetat după o perioadă de 36 de zile. Tratatul privind încetarea definitivă a ostilităţilor a fost semnat în mod formal la Versailles în 1919.
IMAGINI cu președintele Klaus Iohannis și soția sa, alături de Brigitte și Emmanuel Macron - FOTO
Explorează subiectul
Articole Similare

30
Gafă a poliției britanice. Una dintre victimele de la Sinagoga din Manchester a fost împușcată de poliție și nu de terorist
30

393
Harta Republicii Moldova se schimbă: Începe uriașul proces de reorganizare administrativ-teritorială
393

569
Ilie Bolojan a semnat: Liderul USR din Ilfov este noul prefect al Bucureștiului
569

876
VIDEO Theodor Paleologu, ținta unor mesaje naziste, antisemite și xenofobe. Polițiștii au făcut percheziții
876

648
VIDEO Ilie Bolojan: 'Am acționat după niște urgențe impuse de realitate'
648

437
VIDEO 'Restrişte pentru toţi' - Bolojan pune pe masă cartoful fierbinte din toată zona politică: 'Se poate și cu mai puțin'
437

1.021
George Simion o ia pe urmele lui Elon Musk: Românii să își dezactiveze Netflix!
1.021

1.653
Terorist capturat în România! Polițiștii și procurorii DIICOT au descins peste bărbatul care a confecționat dispozitive explozive
1.653

6.825
VIDEO Ilie Bolojan provoacă un cutremur în sistem: Premierul cere tăierea salariilor magistraților care judecă 'pe sărite'
6.825

2.261
VIDEO Ilie Bolojan vorbește despre 'cartoful fierbinte' care ar putea dinamita coaliția: Se va complica și mai mult
2.261

1.171
VIDEO Bolojan, întrebat cum reducem percepția investitorilor americani privind corupția din România: 'Nu trebuie s-o reducem'
1.171

1.859
VIDEO Ilie Bolojan a izbucnit când a fost întrebat de ce nu e trasparent: Așa nu rezolvăm nimic
1.859

2.957
DOCUMENT Raportul pe care Nicușor Dan l-a prezentat liderilor europeni privitor la anularea alegerilor: Este un război hibrid purtat de Rusia
2.957
Comentează