Peste 50.000 de soldaţi vor lua parte la un amplu exerciţiu al armatei ruse în această săptămână, transmite luni DPA, potrivit Agerpres.
Exerciţiul, numit 'Vostok 2022,' va include desfăşurarea a 5.000 de arme şi piese de echipament militar, a 140 de avioane şi 60 de nave de război şi alte vase auxiliare, potrivit Ministerului Apărării rus.
Aceste manevre militare, care vor începe joi şi se vor încheia pe 7 septembrie, urmează să aibă loc în poligoane din estul Siberiei şi din Extremul Orient Rus, precum şi în Marea Japoniei.
Acest exerciţiu are loc la peste şase luni de la începerea invaziei militare ruse în Ucraina şi vizează asigurarea securităţii militare a Rusiei şi a aliaţilor săi, a adăugat Ministerul Apărării.
La 24 februarie, Rusia a declanşat o agresiune militară neprovocată şi nejustificată contra Ucrainei. Moscova susţine că este vorba despre o ''operaţiune militară specială de denazificare'' a ţării vecine şi de protejare a comunităţii rusofone din estul Ucrainei.
În prezent, pentru a se putea apăra Ucraina se bazează în general pe armamentul greu primit din Occident.
În plin război cu Ucraina, Rusia desfășoară exerciții militare în Extremul Orient - Participă zeci de mii de militari și sute de nave și avioane
Explorează subiectul
Articole Similare

290
Mutarea care șochează Europa: Un oraș întreg este relocat casă cu casă pentru bogățiile de sub el
290

433
Când boicotul era virtute: aceeași metodă, două judecăți morale opuse în funcție de interes
433

394
Ministerul Educației clarifică reducerea celor 30.000 de posturi: 'Nu sunt posturi desființate'
394

1.451
Preparatul consumat de Revelion, care aduce noroc în noul an, a ucis mai mulți oameni în Italia
1.451

749
Val de gripă în România - cazurile se dublează în spitale. Medicii avertizează: 'Urmează săptămâni complicate'
749

1.823
VIDEO Proteste masive în Iran din cauza prăbușirii monedei - Guvernatorul băncii centrale demisionează, monarhiștii se mobilizează
1.823

1.148
Zelenski este pregătit să se întâlnească cu Putin: „Cum ne întâlnim, în ce format, nu contează pentru noi. Suntem pregătiţi!”
1.148

1.222
FACIAS anunţă că va da în judecată Ministerul Educaţiei dacă până la 17 ianuarie nu sunt adoptate normele care ţin blocate 60 de miliarde de lei pentru cercetare
1.222

1.599
Scandal într-un cunoscut restaurant din Timișoara - Intervenție a poliției și jandarmeriei, a fost chemat echipaj SMURD
1.599

1.373
Europa pierde teren în fața giganților SUA și China: unele obiective pun la pământ o industrie cheie din zilele noastre
1.373

4.782
Atacul lui Adrian Câciu, după cifrele oficiale ale Finanțelor: „Au mințit despre facturi ascunse și incapacitate de plată”
4.782

2.307
Calendar oficial 2026: toate zilele libere legale și perioadele avantajoase pentru concedii
2.307

3.036
Rusia acuză Ucraina de atac cu 91 de drone asupra reședinței lui Putin. Lavrov: 'Astfel de acţiuni imprudente nu vor rămâne fără răspuns'
3.036

















Comentează