Teritoriul separatist Lugansk, a cărui independenţă a fost recunoscută de Moscova, ar putea organiza în curând un referendum asupra aderării la Rusia, a declarat duminică liderul acestui teritoriu, Leonid Pasecinik, informează AFP şi Reuters, conform AGERPRES.
"Cred că într-un viitor apropiat, un referendum va avea loc pe teritoriul republicii (autoproclamate Lugansk), în cadrul căruia poporul îşi va exercita dreptul constituţional absolut şi îşi va exprima opinia cu privire la aderarea la Federaţia Rusă", a declarat Pasecinik, citat de agenţiile de presă ruse. "Nu ştiu de ce, sunt sigur că aşa se va întâmpla", a adăugat el, fără a oferi detalii cu privire la o posibilă dată a referendumului.
Republicile separatiste proruse Doneţk şi Lugansk, a căror independenţă a fost recunoscută de Moscova, sunt situate în bazinul minier rusofon Donbas din estul Ucrainei şi se sustrag din 2014 controlului Kievului.
Războiul în care autorităţile de la Kiev se confruntă cu separatiştii din Doneţk şi Lugansk s-a soldat până acum cu peste 14.000 de morţi.
Independenţa lor, proclamata în urma unor referendumuri, nu a fost recunoscută de comunitatea internaţională.
Pe 21 februarie, preşedintele rus Vladimir Putin le-a recunoscut independenţa şi a răspuns cererii lor de a stabili o "cooperare în materie de apărare".
Aceasta a constituit preludiul pentru invazia rusă în Ucraina, declanşată pe 24 februarie, în scopul apărării acestor teritorii separatiste, potrivit Kremlinului.
În plin război în Ucraina, Lugansk ar putea organiza un referendum asupra aderării la Rusia: 'Nu ştiu de ce, sunt sigur că aşa se va întâmpla'
Explorează subiectul
Articole Similare

391
VIDEO Nicușor Dan susține că România a intrat în UE fără să fie pregătită: A fost decizia corectă
391

257
De la Zidul Berlinului la Zidul Dronelor: UE vrea un plan militar amplu pentru a bloca atacurile hibride lansate de Rusia / Cum o să fie implementat și care este miza?
257

4.104
VIDEO Gafă de protocol la Timișoara: președintele Nicușor Dan, moment în stilul lui Joe Biden
4.104

397
Incendiu la o școală din Teleorman. Acoperișul, în flăcări. Se intervine cu mai multe autospeciale de salvare
397

640
Economia reală nu are încredere în Bolojan - Indicele de încredere în economie, cel mai slab trimestru de după pandemie
640

1.661
Andrew Tate, prima reactie după anunțul procurorilor din Marea Britanie. Se compară cu Donald Trump
1.661

2.406
Nebunie pe piața imobiliară: Ratele au ajuns la 50% din salariile românilor și cresc din nou!
2.406

2.291
Testul care alarmează Bruxelles-ul! 'Poluanți eterni' descoperiți în sângele unui comisar european - ce sunt și cum ne afectează sănătatea
2.291

1.773
Tragedia de la hotelul din Prahova, în care au murit tinerele din Nepal: Un lung șir de nereguli, ce spune șeful ITM - Cercetarea la fața locului, reluată
1.773

2.386
Când va fi condusă pe ultimul drum Ioana Popescu. Mara Bănică se ocupă de înmormântare
2.386

1.898
Val de percheziții la Chișinău, la două zile după alegeri: ce legătură are ancheta cu banii de campanie
1.898

2.606
VIDEO Nicușor Dan: ‘Există o solidaritate între primari: furăm unii de la alții!’
2.606

6.195
Investitorii americani acuză guvernul român că e corupt: Raport devastator al Departamentului de Stat al SUA
6.195
Comentează