În proba de skeet echipe mixte juniori de la Campionatele Europene de tir sportiv, România a obţinut medalia de bronz

cosr.ro
tir sportiv puşcă aer comprimat Laura-Georgeta Ilie

România a obţinut o medalie de bronz, vineri, la Campionatele Europene de tir sportiv de la Osijek (Croaţia), în proba de skeet pe echipe mixte la juniori.

Fraţii gemeni Raveca-Maria Islai şi Etienne-Cristian Islai, antrenaţi la CSA Steaua de Marin Matei, au învins în finala mică echipa Ciprului (31-30).

În calificări, România a terminat pe locul trei, cu 133 de talere, iar Cipru a fost a patra, tot cu 133 de talere. Italia a obţinut aurul, iar Rusia a câştigat argintul.

În proba pe echipe mixte a seniorilor, România s-a clasat pe 13 din 28 de echipe, Roxana-Sofia Miklos şi Vlad-Mihail Gheţu totalizând 140 de talere doborâte.

România are acum două medalii de bronz la Europenele de la Zagreb, prima fiind cucerită de echipa feminină de puşcă aer comprimat 10 m (Laura-Georgeta Ilie, Roxana Sidi, Eliza Alexandra Molnar).