În Texas a fost pusă în aplicare miercuri o sentinţă de condamnare la moarte împotriva unui violator şi ucigaş; a fost a douăsprezecea execuţie de anul acesta în Statele Unite, consemnează AFP şi Reuters potrivit Agerpres
Larry Swearingen, în vârstă de 48 de ani, a susţinut până la moarte că este nevinovat, iar ultimele sale cuvinte au fost "Iartă-i, Doamne, că nu ştiu ce fac". Decesul său, după o injecţie letală, a fost constatat la ora locală 18:47 în penitenciarul de stat din Huntsville.
Curtea Supremă a Statelor Unite a refuzat miercuri să suspende execuţia, care mai fusese deja amânată de cinci ori, după condamnarea din 2000.
Juraţii l-au considerat vinovat pe Swearingen de uciderea studentei Melissa Trotter, în vârstă de 19 ani. Presa locală preluată de AFP menţionează că criminalul avusese o relaţie cu victima, pe care a violat-o înainte de a o strangula.
Trotter a fost văzută ultima dată în viaţă în 8 decembrie 1998, împreună cu Swearingen.
Tânăra a fost găsită după 25 de zile, într-o pădure, cu o bucată de colant înnodată în jurul jurul gâtului. Sub unghiile ei s-a găsit ADN-ul unui alt bărbat, dar procurorii au dovedit vinovăţia lui Swearingen cu ajutorul probelor din camioneta şi locuinţa acestuia, cu martori şi cu înregistrări ale unor convorbiri pe telefonul mobil. Colantul cu care a fost strangulată studenta s-a dovedit a fi al soţiei lui Swearingen, iar restul din obiectul de îmbrăcăminte respectiv a fost găsit în locuinţa familiei.
Execuţia lui Swearingen a fost a patra din statul Texas, în 2019. Anul acesta au mai fost aplicate sentinţe de condamnare la moarte în alte patru state americane - Alabama, Florida, Georgia şi Tennessee, toate din sudul SUA
În SUA a avut loc a douăsprezecea execuţie din acest an
Explorează subiectul
București
14°C
Articole Similare

583
Presa internațională explică de ce înfrângerea lui Viktor Orbán reprezintă victoria Europei
583

23
Siegfried Mureşan, despre rezultatul alegerilor din Ungaria: O înfrângere pentru Vladimir Putin şi pentru toţi cei care vor slăbirea Uniunii Europene. Nu ne lăsăm intimidaţi
23

702
Lecțiile războiului cu Iranul: prietenia SUA-Israel nu mai justifică un conflict infinit care riscă să arunce în aer stabilitatea americană
702

1.023
Democrații americani jubilează după căderea lui Orbán, Trump tace: victoria lui Péter Magyar, văzută ca un avertisment pentru președintele SUA
1.023

1.229
Peter Magyar prima reacție după noaptea victoriei în alegeri: Guvernul Tisza va fi "cabinetul tuturor ungurilor"
1.229

1.603
De ce amenință Trump că va bloca porturile iraniene și cum ar funcționa acest lucru
1.603

6.063
Haos pe aeroportul din Milano: Zeci de oameni au rămas blocați, unii dintre ei au leșinat
6.063

3.576
Vicepremierul maghiar al României, mesaj pentru câștigătorul alegerilor din Ungaria: Este adevărata atmosferă revoluționară!
3.576

13.338
Reacția lui Donald Trump după înfrângerea lui Viktor Orbán
13.338

3.393
Conflict la cel mai înalt nivel: Trump îl atacă dur pe Papa Leon după apelul acestuia la pace. „Nu vreau un papă care îl critică pe preşedintele SUA”
3.393

1.775
A fost ales noul şef al Mossad. Cine este generalul Roman Gofman
1.775

4.176
Curățenie totală în Ungaria: Péter Magyar cere demisia 'marionetelor lui Orbán'
4.176

2.882
Obama a reacționat după înfrângerea lui Viktor Orban: 'O victorie în întreaga lume, nu doar în Europa'
2.882
















Comentează