Mai mult de jumătate dintre regiunile viticole actuale ar putea să dispară în condiţiile unei încălziri globale cu 2 grade Celsius - obiectivul Acordului de la Paris, conform unui studiu publicat marţi în jurnalul ştiinţific PNAS, citat de AFP potrivit Agerpres.
O echipă de oameni de ştiinţă americani şi francezi, în special de la Institutul Naţional de Cercetare în Agricultură, Alimentaţie şi Mediu (INRAE) din Franţa, au dezvoltat un model pentru calculul diferitelor stadii de dezvoltare a 11 dintre cele mai comune soiuri de struguri din lume, informaţiile obţinute fiind apoi combinate cu date rezultate din proiecţiile privind schimbările climatice.
Potrivit rezultatului, 56 de procente din regiunile viticole ar putea să nu mai fie adecvate pentru culturile viticole actuale în cazul unei încălziri cu 2 grade Celsius. Dacă temperaturile vor creşte cu 4 grade Celsius, 85 de procente din aceste regiuni ar putea să nu mai fie adecvate pentru culturile viticole actuale. Acest ultim scenariu este din ce în ce mai des luat în calcul de oamenii de ştiinţă.
Alte regiuni, în schimb, ar deveni favorabile pentru producţia de vin.
Deloc surprinzător, regiunile cu o climă deja caldă ar fi cele mai afectate, ţările mediteraneene precum Italia sau Spania pierzând aproximativ 65 de procente din podgorii, cu un câştig teritorial mic (sub 10 procente), notează AFP.
Pe de altă parte, regiunile viticole aflate la latitudini mai ridicate, precum Noua Zeelandă sau nordul Statelor Unite, ar câştiga terenuri cultivabile, de la 15 procente la 100 de procente, în funcţie de soiurile de struguri.
Ţările din zonele temperate, precum Franţa sau Germania, ar înregistra tot atâtea pierderi ca şi câştiguri (în jur de 20 de procente).
Cercetătorii au subliniat că pierderile ar putea fi atenuate prin modificarea soiurilor de struguri. Astfel de schimbări ar putea reduce pierderea suprafeţelor propice culturilor viticole de la 56 de procente la 24 de procente în cazul încălzirii cu 2 grade Celsius şi de la 85 de procente la 58 de procente în cazul unui scenariu de 4 grade Celsius.
Soiurile târzii şi care tolerează mai bine căldura s-ar putea dezvolta astfel mult mai bine în regiunile viticole actuale, în timp ce soiurile timpurii, s-ar putea răspândi în regiuni noi, mai nordice.
Astfel de schimbări antrenează ''provocări compleze, însă nu insurmontabile'', estimează autorii studiului.
Încălzirea globală amenință regiunile viticole (studiu)
Explorează subiectul
Articole Similare

11
Elveția și SUA ajung la un acord: taxe vamale reduse de la 39% la 15%
11

9
ROCA Industry a încheiat primele nouă luni din 2025 cu afaceri de 493,8 milioane lei, în creştere cu 4,5%
9

642
De ce lipsesc ouăle din unele supermarketuri? Consiliul Concurenței intră pe fir. Ministrul Agriculturii: 'Criză nu o să fie niciodată'
642

6
BVB raportează un profit net de 5,65 milioane lei în primele nouă luni din 2025
6

1.131
FMI cere României disciplină totală: reforme dure și consolidare fiscală pentru a evita riscuri majore / Ce spune despre creșterea economică și inflație (raport)
1.131

49
Inspectorii vamali de la Constanța Sud au reținut bunuri contrafăcute în valoare de 2 milioane lei
49

20
Biofarm își consolidează poziția pe piața farmaceutică românească
20

1.458
Motivul din spatele crizei de ouă din supermarketuri: Fenomenul care se petrece în Occident afectează România
1.458

2.285
Se pregătește o mega tranzacție: Frații Dedeman vor să cumpere Carrefour/ Reacția Consiliului Concurenței
2.285

1.932
Cum au ajuns 128 de pușcăriași să fie ”promovați” gardieni: Unul dintre deținuți a fost condamnat pentru omor
1.932

2.516
Surpriză de proporții! Lukoil ar putea ajunge în mâinile americanilor - Un gigant pregătește lovitura de 22 de miliarde de dolari
2.516

32
550.000 de lei amendă pentru Primăria București. Calitatea aerului, o problemă fără rezolvare
32

1.884
Ministrul Finanțelor, după ce a studiat ultimul raport al FMI care vizează România: Recunoaște asumarea responsabilității
1.884


















Comentează