Incendiul care a devastat săptămâna trecută interiorul insulei spaniole Gran Canaria şi a ameninţat rezervaţiile sale naturale a fost izolat, au anunţat serviciile de urgenţă în noaptea de duminică spre luni, citate de AFP potrivit Agerpres.
"Guvernul din Insulele Canare a declarat incendiul din Valleseco izolat (...) Efectivele terestre vor continua să acţioneze până la stingerea sa", au declarat pe Twitter reprezentanţii serviciilor de urgenţă.
Incendiul, declanşat pe 17 august, a ameninţat mai multe parcuri naturale de pe această insulă turistică situată în Oceanul Atlantic, în largul coastei marocane, şi a dus la evacuarea unui număr de circa 10.000 de locuitori.
Între timp, aceştia s-au putut întoarce acasă, însă activităţile turistice rămân în continuare interzise, au precizat autorităţile locale.
Din cauza climatului său cald şi uscat, Spania, a doua destinaţie turistică la nivel mondial, este afectată în fiecare vară de incendii forestiere care riscă, potrivit specialiştilor, să devină mai frecvente şi mai violente odată cu încălzirea climei de pe Terra.
Incendiul de pe insula Gran Canaria a fost izolat
Explorează subiectul
Articole Similare

248
Motivul pentru care Vladimir Putin a lansat acuzații false privind un atac asupra reședinței sale. Urmează un plan bine stabilit
248

1.379
VIDEO Anunțul terifiant făcut de autoritățile din Elveția pentru rudele morților de la Crans - Montana
1.379

53
Donald Trump îl atacă pe George Clooney după ce actorul a obținut cetățenia franceză
53

1.554
O țară vecină cu România reintroduce armata obligatorie: tinerii, chemați din nou în cazărmi
1.554

7.499
S-a aflat cauza incendiului din Elveția, în care au murit 40 de persoane - Primul anunț al anchetatorilor
7.499

9.078
Fără precedent, de 85 de ani: ce a făcut președintele Elveției, după explozia în care au murit 40 de oameni
9.078

5.086
Tragedia de la Colectiv s-a repetat în Elveția - Două tinere povestesc cum a început incendiul: Un ospătar ținea o lumânare…
5.086

1.045
Zona euro se extinde cu Bulgaria, România rămâne pe margine. Procesul de extindere devine tot mai dificil
1.045

179
Atacată masiv de Rusia, Ucraina îşi adaugă în arsenal două sisteme Patriot pentru apărarea sa antiaeriană graţie Germaniei
179

82
Armata israeliană anunță că forțele sale au deschis focul în Cisiordania împotriva unor persoane care atacau cu pietre soldați
82

4.947
Ruptură pe axa Washington-Moscova! CIA îi dă dreptate lui Zelenski: „Ucraina nu a vizat cu drone reședința liderului rus!”
4.947

4.137
Ultimă oră - Armata română a ridicat două avioane de luptă după atacul Rusiei: mesaj Ro-Alert pentru cei din Tulcea
4.137

56
Serviciile online ale poştei franceze sunt din nou inaccesibile după un atac cibernetic
56

















Comentează