DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Începutul sfârşitului pentru Stat Islamic.Armata irakiană a cucerit 90% din ultimul bastion jihadist

facebook.com
mosul

Forţele irakiene au recucerit aproape 90% din partea de vest a oraşului Mosul din mâinile grupării Statul Islamic (SI), a anunţat luni un purtător de cuvânt al armatei irakiene, aceasta apropiindu-se astfel de o cucerire totală a celui de-al doilea oraş ca mărime din Irak, a cărui parte de est o controlează deja, informează AFP, potrivit agerpres.

Statul Islamic încă mai deţine controlul asupra '10,5% din teritoriul de pe malul drept' al fluviului Tigru, care taie oraşul în două, a subliniat generalul Yahya Rassul, purtătorul de cuvânt al comandamentului pentru operaţiuni comune ale forţelor irakiene, în timpul unei conferinţe de presă la Bagdad.

EXPLOZIE devastatoare în Rusia. Autorităţile sunt în ALERTĂ maximă - FOTO/VIDEO

Forţele irakiene, susţinute de o coaliţie internaţională antijihadistă condusă de Washington, au lansat la 17 octombrie o amplă ofensivă pentru a-i alunga pe jihadişti Statului Islamic din fieful lor Mosul, în nordul Irakului.

La sfârşitul lui ianuarie, ele au cucerit partea de est a oraşului, iar la 19 februarie au lansat un asalt asupra părţii de vest, dens populată şi care include de asemenea oraşul vechi, cu străzi înguste ce complică avansarea forţelor armate.

Potrivit lui Rassul, jihadiştii mai deţin controlul doar asupra câtorva cartiere din zona vechiului oraş.

Fiul lui Donald Trump a ajuns în România

Circa 250.000 de civili ar mai fi blocaţi de luptele din Mosul-Vest.

Statul Islamic, organizaţie extremistă sunnită, a cucerit ample teritorii în Irak şi Siria, în 2014, însă a pierdut mult teren de atunci.

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.