Încheierea prematură a campionatului de fotbal al Luxemburgului, din cauza pandemiei de coronavirus, i-a fost fatală antrenorului echipei F91 Dudelange, belgianul Bertrand Crasson, clubul renunţând la serviciile acestuia, scrie presa din Belgia şi Luxemburg potrivit Agerpres.
Experienţa lui Crasson ca antrenor principal la Dudelange s-a încheiat după numai şapte luni şi 21 de meciuri.
Acest sezon a fost complicat pentru deţinătoarea titlului în campionatul Luxemburgului. Crasson l-a înlocuit pe Emilio Ferrera pe 17 septembrie, când echipa era pe poziţia a 12-a a clasamentului. Două zile mai târziu, el a dus-o pe F91 la o victorie istorică în Europa League, pe terenul lui APOEL Nicosia, primul succes al unei echipe din Luxemburg în grupele unei competiţii.
Fostul fundaş a ajutat-o pe Dudelange să-şi revină în întrecerea internă, bazându-se pe un grup nou, de jucători tineri. Echipa a urcat pe locul 5 după 17 etape, dar nu şi-a mai putut continua ascensiunea, competiţia fiind declarată încheiată din pricina pandemiei.
Clasarea pe poziţia a 5-a nu-i permite lui Dudelange calificarea în cupele europene. Gruparea luxemburgheză pierde astfel mulţi bani şi a decis să se despartă de tehnicianul belgian.
Banii primiţi de la UEFA graţie celor 4 puncte obţinute în actuala stagiune a Europa League au salvat situaţia financiară a lui Dudelange.
Dudelange a reuşit o mare surpriză în sezonul 2018-2019, eliminând-o pe CFR Cluj în play-off-ul Europa League după două victorii, 2-0 şi 3-2. Echipa era pregătită atunci de germanul Dino Toppmoller.
Încheierea prematură a campionatului Luxemburgului i-a fost fatală antrenorului echipei F91 Dudelange
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

26
E oficial. Mircea Lucescu și-a încheiat mandatul de selecționer al României
26

129
Deficit uriaș la Rapid în 2025. Giuleștenii aproape de dezastru. Cum s-a descurcat Gigi Becali
129

74
De la idol la salvator - Dănciulescu revine pe bancă! A semnat acum! - surse
74

72
FRF a negociat cu Edi Iordănescu și a semnat cu Hagi! - surse
72

35
Italia avertizată în legătură cu EURO 2032
35

33
Top salarii din LaLiga în 2026. Pe primul loc, Kylian Mbappe şi Vinicius
33

2.230
Radu Miruță intră pe terenul de fotbal! Ministrul Apărării anunță reducerea tarifului de închiriere pentru stadionul Steaua
2.230

18
Tiger Woods nu va fi căpitanul echipei SUA la Ryder Cup în 2027
18

5.409
Gigi Becali anunță ce vrea să facă după ce CCR a dat decizia în cazul mărcii Steaua: Suntem în procese multe
5.409

75
Rugbist suspectat de sinucidere, diagnosticat post-mortem cu o afecțiune la cap
75

95
Gică Popescu, sfat pentru cumnatul Hagi: Dacă nu acum, atunci când?
95

33
Bianca Andreescu, out de la Charleston
33

34
Ucraina cere ca CIO să analizeze statutul 'neutru' al sportivilor ruşi
34















Comentează