Incidente în Liga 1: Partida Sepsi – FCU 1948, oprită definitiv din cauza scandărilor xenofobe (Video)

ultima ora

Meciul disputat duminică la Sfântu Gheorghe între echipa locală Sepsi și craiovenii de la FCU 1948 a fost întrerupt, după aproximativ 25 de minute de la start, din cauza scandărilor rasiste şi xenofobe ale suporterilor craioveni, conform news.ro.

Iniţial, arbitrul Andrei Chivulete a cerut să se facă un anunţ la staţia de amplificare, ca avertisment, însă după foarte scurt timp el a oprit meciul şi a trimis echipele la vestiare.

Jucătorii și arbitrii au revenit pe teren peste 10 minute, dar scandările au continuat. Ca atare, arbitrul Andrei Chivulete a oprit partida definitiv, la scorul de 0-0, după 26 de minute de joc efectiv.

Comisia de Disciplină și Etică urmează să ia o decizie și FCU poate pierde meciul la „masa verde”.

„Afară cu ungurii din țară”, ar fi scandat suporterii craioveni.