India se gândeşte serios la o candidatură pentru găzduirea Jocurilor Olimpice din 2036, a anunţat ministrul indian al sporturilor, Anurag Thakur, citat de Reuters.
A doua cea mai populată ţară a lumii a mai organizat până acum Jocurile Asiei şi Jocurile Commonwealth-ului, iar ministrul Thakur a declarat în Times of India că este timpul potrivit ca India să găzduiască o Olimpiadă.
''Dacă India produce noutăţi în fiecare sector, de la producţie la servicii, de ce nu şi în domeniul sportului? India ia în considerare foarte serios o candidatură pentru JO 2036'', a spus oficialul indian.
Comitetul Internaţional Olimpic a anunţat că se află în discuţii preliminarii cu zece oraşe, dar nu a dezvăluit încă intervalul de timp în care va acorda organizarea ediţiei 2036 a JO de vară.
Paris, Los Angeles şi Brisbane vor găzdui ediţiile din 2024, 2028 şi 2032, iar pentru ediţia din 2036 printre candidaţii potenţiali se numără Indonezia, Coreea de Sud şi Qatar, gazda Mondialului de fotbal din acest an. Germania ia în considerare o nouă candidatură olimpică, în pofida opoziţiei din partea propriilor cetăţeni.
Thakur a spus că guvernul va consulta Comitetul olimpic indian (IOA) şi va pregăti o foaie de parcurs înaintea sesiunii CIO din 2023, găzduită la Mumbai: ''Sesiunea CIO este un eveniment prestigios pentru India şi indiferent de paşii care trebuie făcuţi pentru o candidatură alături de IOA, guvernul îi va sprijini. Trebuie să fie o pregătire comună''.
New Delhi a găzduit Jocurile Asiei în 1951 şi 1982, Jocurile Commonwealth-ului în 2010.
Statul Gujarat, de unde este originar primul ministru Narendra Modi, este prezentat ca o posibilă gazdă a întrecerilor olimpice.
''Gujarat şi-a exprimat de mai multe ori interesul de a găzdui olimpiada. Ei au infrastructura... De asemenea, este parte a manifestului guvernului statului intenţia de a organiza Jocurile Olimpice la Gujarat'', a adăugat Thakur.
India se gândeşte serios la o candidatură pentru găzduirea Jocurilor Olimpice din 2036
Explorează subiectul
Articole Similare

4
Marco Bezzecchi a câştigat Marele Premiu de la Valencia
4

12
Cine arbitrează meciul România - San Marino, ultimul al tricolorilor în preliminariile CM-2026
12

12
Braathen triumfă la Levi și aduce Braziliei prima victorie în Cupa Mondială de schi alpin
12

12
Brazilianul Diogo Moreira, campion mondial la Moto2
12

2.552
Giovanni Becali explodează după atacul lui Băsescu: 'Urât rău de tot' / De la ce a pornit scandalul
2.552

26
Campioana Florida Panthers, învinsă de rivala Tampa Bay Lightning (1-3)
26

21
Palmeiras, pas greşit în lupta pentru titlu în campionatul Braziliei
21

55
Echipa Dinamo, învinsă de Metaloglobus, scor 3-0, în meci amical
55

30
VIDEO Benoît Saint Denis îl învinge pe Dariush în doar 16 secunde, la gala de la New York
30

28
FIFA a raportat peste 30.000 de postări abuzive online în acest an
28

45
Beatrice Romanescu, aleasă vicepreşedinte executiv al Federaţiei Internaţionale de Tenis de Masă
45

22
Brazilia a învins Senegalul (2-0), într-un meci amical la Londra
22

3.381
Posibilele adversare ale României la barajul pentru CM 2026: Cum arată drumul spre Mondial
3.381


















Comentează