Campionatul Mondial de MotoGP va face în premieră escală în India, în sezonul 2023, a anunţat vineri promotorul competiţiei, care speră să seducă a doua cea mai populată ţară a lumii, informează AFP.
Cursa indiană urmează să se desfăşoare pe Circuitul Internaţional Buddh, nu departe de New Delhi, care a găzduit trei Grand Prix-uri de Formula 1, între 2011 şi 2013.
"Avem o mulţime de fani în India şi suntem încântaţi să putem aduce acest sport pe pământul lor. India este, de asemenea, o piaţă cheie pentru industria motocicletelor", a declarat conducătorul companiei Dorna, promotorul Mondialului de MotoGP, cu ocazia Marelui Premiu al Thailandei, programat în acest weekend.
Informaţia era aşteptată după anunţul făcut la mijlocul acestei luni de Dorna privind organizarea unui Grand Prix, "în viitorul apropiat", în ţara cu 1,4 miliarde de locuitori.
Aceasta este a doua noutate pentru 2023, anunţată în decurs de câteva zile de organizatorii Campionatului Mondial de motociclism viteză, după cursa care va avea loc în Kazahstan.
Nu a fost comunicată deocamdată data la care va avea loc Marele Premiu al Indiei.
Confruntat cu o scădere a prezenţei spectatorilor la unele Mari Premii europene, promotorul MotoGP caută soluţii pentru extinderea audienţei competiţiei la nivel global.
La începutul lunii septembrie, Dorna a semnat un memorandum de înţelegere cu Arabia Saudită pentru a găzdui, în curând, una dintre etapele Campionatului Mondial de MotoGP, fără a precizat o dată sau un circuit.
Deocamdată, calendarul oficial al MotoGP pentru sezonul viitor nu a fost încă publicat, dar ar putea cuprinde un total de 21 de curse, aşa cum era prevăzut în 2022, înainte de anularea Marelui Premiu al Finlandei.
Ca o noutate pentru sezonul viitor: fiecare etapă va cuprinde două curse, o cursa de sprint, sâmbăta, şi adevăratul Grand Prix, duminica.
India va găzdui în premieră un Mare Premiu de MotoGP
Explorează subiectul
Articole Similare

1
West Ham consideră prea mare suma cerută de Wolverhampton pentru Jorgen Strand Larsen
1

11
Doi jucători ai Guineei Ecuatoriale, suspendaţi după insulte la adresa arbitrilor, la CAN 2025
11

9
Rodri, apt de joc pentru Manchester City la partida cu Sunderland
9

22
CAN 2025: Luca Zidane s-a impus rapid ca favorit în poarta Algeriei
22

35
Goretzka, jucătorul lui Bayern Munchen, ar putea semna cu FC Barcelona (presă)
35

38
Cazul privind patru foşti jucători ai echipei Velez Sarsfield, acuzaţi de viol şi agresiune sexuală, a fost clasat
38

63
Mourinho l-a făcut pe Cristiano Ronaldo să plângă, spune Luka Modric
63

40
Roberto Carlos, spitalizat în Brazilia din cauza unei probleme cardiace
40

53
Cel mai vârstnic fotbalist profesionist din lume semnează pentru încă un sezon
53

21
Michel Kuka Mboladinga, poreclit 'Lumumba', vedeta CAN: Omul-statuie rămâne nemişcat în tribună pe durata meciurilor
21

35
Anthony Joshua, în stare de șoc după accidentul rutier în care doi prieteni au murit
35

59
Louis Munteanu, aproape de MLS: presa americană confirmă negocierile cu DC United
59

19
Naţionala de rugby a României începe pregătirea pentru Campionatul European 2026
19

















Comentează