În judeţul Bacău sunt circa 500 de urşi, faţă de un optim de 61 de exemplare, potrivit informaţiilor prezentate, joi, de prefectul Leonard Ioan Bulai.
Acesta a precizat într-o postare pe Facebook că a convocat o şedinţă de lucru cu reprezentanţii instituţiilor cu atribuţii pe linia implementării OUG 81/2021 cu privire la prevenirea şi combaterea atacurilor urşilor.
"Este important de menţionat că o astfel de legislaţie era necesară, mai ales că şi în judeţul Bacău efectivele de urşi sunt mult peste efectivul optim. 500 în realitate, raportat la optimul de 61. Numai anul aceasta s-au emis 38 de alerte cu privire la prezenţa ursului în apropiere de localităţi, cele mai cunoscute cazuri fiind la Slănic Moldova şi Caşin", a informat Leonard Ioan Bulai, potrivit Agerpres.
Prefectul de Bacău a adăugat că a parcurs legislaţia alături de cei prezenţi la şedinţă, urmând ca săptămâna viitoare să aibă loc o reuniune în format lărgit, alături de primarii din judeţ, administratorii fondurilor de vânătoare şi medicii veterinari, pentru a stabili clar ce paşi are de urmat fiecare instituţie.
Înmulțirea urșilor, scăpată de sub control - 500 de urși sunt doar în Bacău, deși ar trebui să fie 61
Explorează subiectul
București
6°C
Articole Similare

565
VIDEO Urmărire cu focuri de armă în Ilfov, după ce un șofer a fugit de polițiști
565

18
Pârtiile din Sinaia, deschise după o perioadă în care domeniul schiabil nu a fost practicabil
18

3.717
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră: suspiciuni de corupție și examene „aranjate” pe bani
3.717

34
Incendiul de la depozitul ilegal de deşeuri. Garda de Mediu a amendat primăria cu 45.000 lei
34

36
Avertizare INHGA: Cod galben de inundaţii pe râuri din două județe
36

217
De la „meditație orgasmică” la închisoare: fondatoarea OneTaste, condamnată la 9 ani
217

3.728
Cine sunt cele cinci victime scoase din mașina strivită între două tiruri, la Cluj: Un băiat urma să aibă majoratul în curând
3.728

74
Sfârșit cumplit în Giurgiu: bărbat decedat după ce casa i-a luat foc şi tavanul s-a prăbuşit peste el
74

37
Conferința „Sănătatea nu are vârstă” - prevenția, educația și implicarea socială, esențiale pentru o îmbătrânire activă
37

72
Carmen Orban va susține instituirea Zilei Vârstnicului pe 1 octombrie, la propunerea Institutului Român pentru Îmbătrânire Activă
72

1.258
FOTO Atenție, șoferi: coduri QR false pe parcometre. Primăria Capitalei: 'Vă pot lăsa fără bani'
1.258

158
Incendiul de la Crans-Montana: Timp de câteva săptămâni, un fals pompier s-a infiltrat în anturajul victimelor
158

8.393
Fost președinte CSM, reacție la declarațiile lui Bolojan: „Probabil cel mai cutremurător dispreț exprimat în cuvinte în fața unei țări întregi”
8.393
















Comentează