Producţia industrială a crescut cu peste 7% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, pe fondul unui avans mai accelerat al industriei prelucrătoare şi al majorării producţiei de energie, arată datele publicate astăzi de Institutul Naţional de Statistică. Industria reprezintă aproape un sfert din economia românească, iar cea mai mare creştere în primele trei luni ale anului s-a înregistrat în martie, peste 10%, conform rador. În primele două luni producţia industrială fusese mai mare cu 5,4%, faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.
INS anunţă că producţia industrială a crescut cu peste 7%
Explorează subiectul
Articole Similare

2
Bursa de la Bucureşti a închis în creştere prima şedinţă de tranzacţionare a acestei săptămâni
2

1.934
Un retailer care vinde produse la doi euro deschide un nou magazin în România
1.934

908
Moţiunea simplă la adresa ministrului Energiei a fost respinsă - Bogdan Ivan a pus gând rău șmecherilor din domeniu: "Dacă unii s-au comportat ca într-un Vest Sălbatic şi au permis preţuri speculative, aceste lucruri vor înceta"
908

1.065
UPDATE Glasul roților de tren în Parlament - Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, față în față cu moțiunea AUR: "România merge înainte pe șine moderne, electrificate și sigure"
1.065

42
Ford începe vânzarea de mașini rulate pe platforma Amazon
42

40
Spania pregătește un tren sub două ore între Madrid și Barcelona
40

49
Cehia își asigură viitorul energetic. Investește 19 miliarde de dolari în noi reactoare nucleare
49

65
Veste bună pentru culturile de porumb și floarea-soarelui: România ia măsuri împotriva unui dăunător periculos
65

4.646
Bolojan le spune primarilor să se pregătească: fonduri puține, proiecte amânate, investiții blocate
4.646

10.329
Șefa unei companii de stat, șocată de propriul salariu: 'Aoleu… mult' / Averea pe care o câștigă lunar Manuela Pătrășcoiu, nuca tare din CNI
10.329

5.316
Taxele locale cresc cu 75,25%. Anunțul primarului Constantin Toma
5.316

2.879
UE ne cere taxe mai multe și mai mari! Comisia Europeană a revizuit în jos creșterea economică a României pe 2025 și 2026
2.879

2.211
FOTO Scăpăm de criză? Adrian Negrescu vede semne de redresare economică: 'E luminița de la capătul tunelului'
2.211


















Comentează