Mareşalul Khalifa Haftar, liderul autoproclamatei Armate naţionale libiene (ANL) a exclus orice încetare a focului într-o discuţie miercuri, la Paris, cu preşedintele Emmanuel Macron, transmite Reuters potrivit Agerpres.
Haftar a afirmat că doreşte să elibereze capitala de miliţiile care au "infestat" guvernul susţinut de ONU, potrivit informaţiilor furnizate de un oficial din cadrul preşedinţiei franceze.
Acutizarea conflictului din Libia, ţară cuprinsă de anarhie după înlăturarea lui Muammar Gaddafi în 2011, s-a produs la începutul lunii aprilie, când trupele mareşalului Haftar au început să avanseze spre capitala Tripoli. În prezent, forţele ANL sunt blocate în suburbiile din sudul capitalei de luptătorii loiali guvernului premierului Fayez al-Sarraj (GNA).
Preşedintele Macron şi alţi oficiali francezi au exprimat în mod repetat în ultimele săptămâni sprijinul pentru GNA şi au cerut o încetare necondiţionată a focului.
Dar unele state europene, inclusiv Franţa, l-au sprijinit şi pe Haftar, pentru rolul acestuia în combaterea militanţilor islamişti din Libia.
"Neîncrederea pe care o vedem între actorii libieni este astăzi mai mare ca niciodată", a declarat sursa citată de Reuters, la încheiere întâlnirii dintre Macron şi Haftar.
"Când a fost adusă în discuţie chestiunea încetării focului, reacţia lui Haftar a fost să întrebe: 'cu cine să negociez astăzi pentru o încetare a focului?'''
"El (Haftar) consideră că GNA este complet infiltrat de miliţii şi nu este treaba lui să negocieze cu reprezentanţi ai acestor miliţii".
Conform sursei citate de Reuters, preşedintele Macron i-a cerut lui Haftar să anunţe o măsură publică în direcţia unei încetări a focului. Haftar a răspuns că este necesar un dialog politic inclusiv, la care este dispus dacă ar exista condiţiile pentru încetarea focului. Nu a precizat însă când ar putea fi pregătit să participe la astfel de negocieri.
Oficialul francez a mai spus că Haftar a respins aluziile potrivit cărora el sau forţele care îi sunt loiale beneficiază de pe urma vânzării de petrol din estul Libiei, unde deţine controlul.
Tot miercuri, la Tunis, premierului Fayez al-Sarraj a apreciat că încetarea focului în Libia nu poate avea loc fără retragerea "agresorilor", referire la forţele mareşalului Khalifa Haftar, conform AFP.
În marja unei vizite la Tunis, Fayez al-Sarraj a solicitat, în cadrul unei întâlniri cu ambasadori ai statelor arabe, africane şi europene, să se spună lucrurilor pe nume şi să se denunţe "agresorul", potrivit unui comunicat al biroului său de presă.
"Apelul la încetarea focului nu se poate face decât odată cu retragerea forţelor agresorului", a insistat al-Sarraj.
"Această agresiune în care ne-am pierdut sute de tineri (...) nu este justificată, într-un moment în care eram aproape de o soluţie paşnică a crizei", a declarat premierul guvernului libian recunoscut de comunitatea internaţională în deschiderea unei alte reuniuni cu ambasadori libieni.
În opinia sa, "chestiunea este serioasă, are legătură cu unitatea naţiunii şi nu trebuie lăsat un aventurier (...) să creeze o fisură în ţesutul (social)".
Bătălia pentru Tripoli a făcut 510 victime, 2.467 de răniţi şi a forţat 75.000 de libieni să îşi părăsească locuinţele. Mii de migranţi sunt captivi în centre de detenţie şi o parte din suburbiile din partea de sud a capitalei au fost afectate de lupte. Şcolile au fost închise, curentul întrerupt şi multe familii despărţite.
Întâlnire între Khalifa Haftar și Macron - Mareșalul libian exclude o încetare a focului
Explorează subiectul
București
0°C
Articole Similare

76
O dronă lansată de Teheran rănește șase soldați francezi într-o bază din Irak
76

281
O sursă credibilă afirmă că Putin ar putea pândi momentul perfect pentru a ataca Europa
281

20
Canada intenţionează să îşi consolideze apărarea în zona arctică a ţării, anunță premierul Mark Carney
20

251
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Ucrainenii distrug un radar, un depozit de drone și un centru petrolier rus
251

255
Descoperire uluitoare a cercetătorilor: Bacteriile pot supraviețui în spațiu și răspândi viața între planete
255

2.085
Alertă în Orientul Mijlociu: Un avion cisternă al Forțelor Aeriene SUA s-a prăbușit în Irak. O a doua aeronavă a aterizat în siguranță
2.085

1.095
VIDEO Netanyahu amenință liderii de la Teheran în prima conferință de presă de la începutul războiului: Dacă aș fi agent, nu le-aș face asigurări de viață
1.095

1.339
VIDEO „Rezervoarele de combustibil ard” — Un important hub petrolier rusesc a fost lovit de un atac cu drone ucrainene în regiunea Krasnodar
1.339

1.393
'Vă rog, vă rog, vă rog'. O țară din Europa își îndeamnă cetățenii să renunțe la deplasările cu mașina după explozia prețurilor petrolului
1.393

621
Iranul neagă minarea Strâmtorii Ormuz - Unele nave au primit permisiunea de a trece prin strâmtoare
621

1.615
China intervine în conflictul din Orientul Mijlociu: „Să se apese butonul de pauză”
1.615

101
Preşedintele naţionalist al Poloniei se opune prin veto programului european de finanţare SAFE
101

3.606
Iranul lansează o nouă amenințare dură: „Orientului Mijlociu o să fie aruncat în beznă în mai puţin de o jumătate de oră”
3.606

















Comentează