Inter Milano, echipă antrenată de Cristian Chivu, a învins River Plate, scor 2-0, şi s-a calificat în optimi la Cupa Mondială a Cluburilor

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 26-06-2025 09:08

Actualizat: 26-06-2025 12:08

Article thumbnail

Sursă foto: www.dezeen.com


Inter Milano, echipă antrenată de Cristan Chivu, a învins, joi, formaţia argentiniană River Plate, scor 2-0, la Cupa Mondială a Cluburilor. Italienii s-au calificat în optimi, unde se vor duela cu Fluminense. River Plate este eliminată, potrivit news.ro

Francesco Esposito (72) a deschis scorul la scurt timp după ce River a rămas în 10 oameni în urma eliminării lui Lucas Martinez Quarta (minutul 65), iar Alessandro Bastoni a adăugat al doilea gol în minutul 90+3.

În celălalt meci al grupei E, Monterrey a trecut de Urawa Red Diamonds, scor 4-0, prin golurile marcate de Deossa (30), Berterame (34, 90+7) şi Corona (38).

Inter o va înfrunta în optimi pe Fluminense, a doua după Dortmund în Grupa F, luni la Charlotte. Monterrey locul 2 în Grupa E, înfruntă pe Borussia Dortmund, miercuri, la Atlanta.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri