Inter Milano s-a calificat în finala Cupei Italiei la fotbal

Inter Milano

Echipa Inter Milano îşi va apăra coroana în finala Cupei Italiei la fotbal, graţie victoriei la limită în faţa formaţiei Juventus Torino (scor 1-0), obţinută miercuri seara pe San Siro, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei, după rezultatul de egalitate din meciul tur (1-1).

Elevii antrenorului Simone Inzaghi au obţinut victoria şi calificarea graţie golului marcat de Federico Dimarco în prima repriză (15).

Inter, care a cucerit trofeul în sezonul trecut învingând-o în finală pe Juve (4-2 la loviturile de departajare) putea avea un avantaj mai mare la pauză, însă Lautaro Martinez nu a reuşit să fructifice ocaziile pe care le-a avut în minutele 21, 32 şi 38.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta, joi, Fiorentina şi Cremonese, echipa fundaşului român Vlad Chiricheş. Gruparea din Florenţa este principala favorită la calificarea în finală, după victoria cu 2-0 din meciul tur.

Finala Cupei Italiei se va disputa în data de 24 mai, pe Stadio Olimpico din Roma.