Intervenție de urgență în Argeș: Polițiștii au spart ușa apartamentului și au salvat o tânără care sunase la 112, după care apelul s-a întrerupt

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 13-06-2024

Actualizat: 13-06-2024

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Polițiștii din Argeș au intervenit, joi la prânz, la un bloc din Pitești, după ce o femeie a sunat la 112, spunând că este agresată într-un apartament. Oamenii legii au spart ușa imobilului și au intrat peste cei aflați casă.

"La data de 13 iunie a.c., în jurul orei 12:30, polițiștii argeșeni au primit un apel, prin S.N.U.A.U. 112, în care o femeie striga după ajutor, după care apelul s-a întrerupt.

Imediat, spre zona din care venea apelul, respectiv zona de Nord a municipiului Pitești, au fost direcționate toate echipajele disponibile din cadrul Poliției Municipiului Pitești.

Totodată, polițiștii au încercat să reia legătura cu apelanta, însă aceasta nu a răspuns.

La fața locului, au fost direcționați și polițiștii de investigații criminale din cadrul Serviciului Investigații Criminale Argeș.

Polițiștii au cercetat zona, efectuându-se verificări în cartierul Nord, atât în stradă, cât și în blocuri de locuințe

Astfel, polițiștii au reușit să identifice un martor, care a indicat un apartament din care s-ar fi auzit țipete, și, întrucât, solicitările de a deschide ușa au rămas fără rezultat, și având în vedere starea de pericol în care s-ar fi putut afla apelanta, polițiștii au procedat la pătrunderea în forță, prin spargerea ușii de la intrare.

În interiorul apartamentului au fost identificate două persoane, o tânără de 18 ani și un bărbat de 34 de ani, care erau în afara oricărui pericol.

Inițial, tânăra nu a recunoscut că ar fi efectuat apelul la 112, însă, ulterior a declarat că ea a inițiat acest apel, întrucât ar fi avut un conflict cu bărbatul.

Menționăm faptul că tânăra nu prezenta leziuni vizibile și nu a solicitat îngrijiri medicale, până la acest moment.

Polițiștii au procedat la conducerea celor doi la sediul poliției, pentru audieri și lămurirea situației de fapt, urmând a fi evaluate situația prin parcurgerea procedurii prevăzute de Legea 217/2003 pentru prevenirea și combaterea violenței domestice.

În funcție de rezultatele verificărilor, vor fi luate măsurile legale în consecință", spune IPJ Argeș..

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri