Preşedintele Klaus Iohannis este aşteptat luni, la ora 11,00, la deschiderea anului de învăţământ 2018-2019 la Colegiul Naţional "Horea, Cloşca şi Crişan" din Alba Iulia, unitate de învăţământ înfiinţată în urmă cu un secol, imediat după Marea Unire, a informat administraţia publică locală, conform agerpres.ro.
Ideea înfiinţării acestui liceu a prins contur după conferinţa profesorilor români din 2 decembrie 1918 şi s-a consolidat după 3 ianuarie 1919, când Consiliul Dirigent a hotărât preluarea şcolilor, cu întregul lor inventar, prin delegaţii desemnaţi de către prefecţii judeţelor, se menţionează în istoricul colegiului, postat pe site-ul unităţii şcolare.
Deschiderea oficială a cursurilor a avut loc la 3 februarie 1919, şcoala primind denumirea simbolică de Liceul de Stat "Mihai Viteazul".
Liceul, care era unul de băieţi, a funcţionat iniţial în localul fostei Şcoli Civile de Stat Maghiare. După ce Parlamentul României a votat alocarea sumei de 25 milioane de lei pentru ridicarea unui nou edificiu, pe un teren donat de către o familie din Alba Iulia, lucrările au debutat în aprilie 1923, însă finalizarea construcţiei s-a realizat abia în 1940.
Din 1960, liceul a primit denumirea de "Horea, Cloşca şi Crişan", iar din 1999, i s-a atribuit denumirea de Colegiul Naţional "Horea, Cloşca şi Crişan". Acesta este considerat o unitate etalon a învăţământului din Alba.
Iohannis, aşteptat la deschiderea anului şcolar la un liceu din Alba Iulia înfiinţat în urmă cu un secol
Explorează subiectul
Articole Similare

1.103
Marius Budăi acuză că Ilie Bolojan ascunde banii din creșteri de taxe: Deficit de 9%, fără beneficii ca la Ciolacu
1.103

26
Cătălin Predoiu: Violenţa domestică nu poate fi eradicată doar prin instituţiile de forţă, e nevoie de multă prevenţie
26

36
Sorin Grindeanu: România spune STOP violenței domestice
36

2.255
'Legea dă legitimitate puterii, nu invers' - Mesajul tranșant al șefei CCR la deschiderea anului universitar
2.255

1.098
Nicușor Dan salută 'efortul semnificativ' al lui Donald Trump pentru pace în Gaza: 'O oportunitate reală de a încheia războiul'
1.098

1.182
Dominic Fritz dă tonul în UE: Europa trebuie să-şi afirme ambiţia de a deveni mai mare, cu mai mulţi membri, şi de a deveni mai puternică
1.182

3.842
Departamentul de Stat al SUA face praf justiția din România: Ineficientă! Suntem în top 5 state cu procese la CEDO!
3.842

2.379
VIDEO Nicușor Dan susține că România a intrat în UE fără să fie pregătită: A fost decizia corectă
2.379

13.543
VIDEO Gafă de protocol la Timișoara: președintele Nicușor Dan, moment în stilul lui Joe Biden
13.543

42
Dragoş Pâslaru, la Summitul de la Timişoara: Viitorul Europei nu se scrie doar în Capitală
42

62
Parlamentul României adoptă declarația România fără violență domestică
62

3.228
VIDEO Nicușor Dan: ‘Există o solidaritate între primari: furăm unii de la alții!’
3.228

112
Preşedintele Nicuşor Dan a depus o coroană de flori la Monumentul Crucificării şi a făcut o viită la Societatea Timişoara/ El participă la Timişoara Cities Summit
112
Comentează