Preşedintele Klaus Iohannis salută faptul că raportul Comisiei Europene recunoaşte progresele înregistrate de România în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV) cu privire la consolidarea sistemului judiciar şi lupta împotriva corupţiei, însă atenţionează asupra îngrijorărilor formulate în document cu privire la faptul că cele două proiecte de OUG puse în consultare publică de Guvern ar putea afecta cadrul legal pentru combaterea corupţiei, potrivit unui comunicat al Administraţiei Prezidenţiale.
"Raportul confirmă faptul că Guvernul instalat în anul 2015 a contribuit major la îndeplinirea obiectivelor MCV şi a avut un aport decisiv pentru acest raport favorabil. Raportul MCV confirmă că România a menţinut un parcurs sustenabil în ceea ce priveşte îndeplinirea obiectivelor mecanismului, astfel că pentru prima dată este menţionată modalitatea de finalizare a mecanismului. Astfel, Comisia Europeană a emis 12 recomandări, iar îndeplinirea acestora va conduce la încheierea MCV", se arată în comunicat.
Şeful statului subliniază că, pentru prima dată, Comisia Europeană afirmă în cadrul raportului că este inadecvată corelarea între MCV şi decizii din alte domenii (precum fondurile structurale europene, aderarea la Spaţiul Schengen).
Iohannis apreciază faptul că raportul consemnează că activitatea principalelor instituţii din domeniul combaterii corupţiei a înregistrat progrese substanţiale.
El atenţionează asupra îngrijorărilor formulate în document cu privire la faptul că cele două proiecte de OUG puse în consultare publică de Guvern ar putea afecta cadrul legal pentru combaterea corupţiei.
"Finalizarea MCV depinde şi de evitarea unor dezvoltări negative care ar pune sub semnul întrebării progresele care au fost obţinute până în prezent de România. Guvernul României şi actuala majoritate parlamentară trebuie să înţeleagă că doar sprijinind în continuare eforturile pentru întărirea reformelor în domeniul justiţiei şi combaterii corupţiei vor contribui la consolidarea statului de drept şi ridicarea MCV", se mai arată în comunicat.
Iohannis, reacție pe raportul MCV pentru România: Meritul lui Dacian Cioloș
Explorează subiectul
Articole Similare

133
Beneficiile pe care le ai dacă ești dat afară de angajator: Ce pierzi dacă îți dai demisia
133

2.205
SURSE Tensiuni majore la Cotroceni între Nicușor Dan și Ilie Bolojan: Liderul USR a reușit să-i șocheze pe toți cei aflați la masă
2.205

919
Cea mai mare tranzacție din retailul românesc, sub semnul întrebării: Ce riscuri vede economistul Cristian Păun în achiziția Carrefour de către frații Pavăl
919

799
Donald Trump se expune unui mare pericol dacă merge la Jocurile Olimpice de la Milano. Protestatarii vor ataca cu cocktailuri Molotov
799

2.866
Ministrul Finanțelor anunță o schimbare majoră în sistemul de pensii: Discuții la cel mai înalt nivel în Europa
2.866

2.130
Se construiește Drumul Expres cu rol strategic pentru România: Țara noastră devine jucătorul cheie în reconstrucția Ucraina post război
2.130

1.898
VIDEO Statul strânge cureaua românilor corecți, dar deschide portița marilor datornici: Recorder, investigație-bombă despre 'groparii' firmelor cu datorii uriașe la stat
1.898

1.731
Interdicția pe care o riscă Dominic Fritz - Un primar PNL, declarat incompatibil de ANI, a primit-o recent
1.731

1.634
Vlad Voiculescu, intervenție neașteptată în războiul dintre Ciucu și Băluță: Lansează acuzații similare cu cele ale PSD
1.634

785
Cine va conduce Parlamentul European după 2027 - bătălia a început deja: alianțe fragile, trădări și negocieri secrete (POLITICO)
785

2.059
Vreme severă în Capitală: autoritățile au activat centrul de urgență - ce probleme au apărut pe străzi
2.059

5.465
Alertă de OZN: Avioanele F-16 au fost ridicate de la sol. Ce obiecte ciudate au fost descoperite pe cer
5.465

2.077
Un greu al PNL amenință cu ieșirea de la guvernare: Coaliția nu mai poate funcționa! Rolul nostru nu mai există
2.077

















Comentează