Ionuț Radu a greșit, iar Inter Milano a ratat ocazia de a reveni pe prima poziţie în campionatul de fotbal al Italiei

fcinter1908.it
ionut radu

Echipa Inter Milano a ratat ocazia de a reveni pe prima poziţie în campionatul de fotbal al Italiei, fiind învinsă în deplasare, cu scorul de 2-1, de formaţia Bologna, într-o partidă restantă contând pentru etapa a 20-a din Serie A, disputată miercuri seară, conform Agerpres.

Inter a deschis rapid scorul, în minutul 3, prin Ivan Perisic, însă gazdele au egalat la jumătatea primei reprize, prin Marko Arnautovic (28). Bologna a obţinut victoria în finalul jocului (81), prin Nicola Sansone, care a profitat de o gafă a portarului român Ionuţ Radu, titular în premieră în actuala ediţie a campionatului italian.

În urma acestui eşec, Inter Milano a rămas la două puncte în spatele liderului AC Milan, cu patru etape înainte de finalul sezonului.

Într-o altă restanţă disputată miercuri Atalanta Bergamo a remizat pe teren propriu, scor 4-4, cu formaţia Torino FC. Au marcat: Luis Muriel (17 - penalty, 84 - penalty), Marten de Roon (23) şi Mario Pasalic (78) pentru învingători, respectiv Antonio Sanabria (4), Sasa Lukic (36 - penalty, 63 - penalty) şi Remo Freuler (67 - autogol).

Românul Valentin Mihăilă a fost rezervă la Atalanta.

Rezultate în partidele restante contând pentru etapa a 20-a:
Fiorentina - Udinese 0-4
Au marcat: Pablo Mari (12), Deulofeu (36), Walace (90+1), Udogie (90+5).

Atalanta Bergamo - Torino FC 4-4
Au marcat: Muriel (18 - penalty, 84 - penalty), de Roon (23), Pasalic (78), respectiv Sanabria (4), Lukic (36 - penalty, 63 - penalty), Freuler (67 - autogol).

Bologna - Inter Milano 2-1
Au marcat: Arnautovic (28), Sansone (81), respectiv Perisic (3).

Joi se dispută partida Salernitana - Venezia.

În clasament, după 34 de etape, conduce AC Milan, 74 puncte, urmată de Inter Milano, 72 puncte, SSC Napoli, 67 puncte, Juventus Torino, 66 puncte, AS Roma, 58 puncte etc.