Guvernul iordanian a demisionat luni, cu câteva zile înainte de o remaniere aşteptată în ţara afectată de dificultăţi economice, relatează agenţia oficială Petra, preluată de AFP preluat de agerpres.
Această remaniere va fi a patra de la începutul mandatului premierului Omar al-Razzaz anul trecut şi a doua în şase luni.
Omar al-Razzaz "le-a cerut miniştrilor săi să-i înainteze demisiile luni pentru a deschide calea unei remanieri în zilele următoare", a indicat Petra.
O remaniere "necesară", potrivit premierului, citat de agenţie, "pentru a face faţă perioadei care urmează".
O sursă oficială sub acoperirea anonimatului a declarat pentru France Presse că regele Abdullah al II-a a dat termen guvernului "până la sfârşitul anului pentru a propune reforme economice".
Omar al-Razzaz, un economist format la Harvard, şi-a asumat sarcina dificilă de a introduce o serie de măsuri de austeritate vizând reducerea datoriei publice în schimbul unui credit de mai multe sute de milioane de euro de la Fondul Monetar Internaţional (FMI).
Iordania, a cărei stabilitate este percepută drept vitală în Orientul Mijlociu, găzduieşte 1,3 milioane de refugiaţi veniţi din Siria vecină în război.
Lipsit de resurse naturale şi foarte dependent de ajutoare străine, regatul se confruntă cu o rată a şomajului de 18,5% şi 20% din populaţie trăieşte la limita pragului sărăciei.
În ultimii ani, Iordania a fost teatrul manifestaţiilor împotriva măsurilor de austeritate, care i-au reunit în special pe tineri, foarte afectaţi de şomaj (39%).
În iunie 2018, ţara a fost zguduită de un val de proteste împotriva austerităţii care au dus la demisia predecesorului lui Razzaz, Hani Mulki.
Pe 6 octombrie, profesorii au pus capăt unei greve de o lună, care a paralizat circa 4.000 de şcoli publice şi a afectat peste 1,4 milioane de elevi, după un acord cu guvernul privind majorarea salariilor.
Iordania: Guvernul demisionează înainte de o remaniere aşteptată
Explorează subiectul
Articole Similare

301
Ucrainenii caută disperați o aleternativă la conducta Drujba - Slovacia amenință cu oprirea energiei electrice
301

427
FOTO Întâlnire în premieră, în SUA: Ministrul Cătălin Predoiu, discuții cu Tulsi Gabbard, directoarea Comunității Naționale de Informații
427

20
VIDEO Studenții din Iran organizează mitinguri anti-regim în campusuri
20

1.114
Scandal sexual la vârful Bisericii Anglicane - Episcopul de Lincoln a fost arestat. Este membru al Camerei Lorzilor
1.114

47
Manfred Weber îi cere cancelarului Merz o implicare mai fermă în eforturile europene de apărare
47

91
În pragul unui război cu Iranul, Trump este sfătuit să se ocupe de economia internă
91

1.727
Negocierile de la Geneva sunt pe cale să eșueze - Zelenski vorbește despre încă trei ani de război
1.727

2.340
Ultimele cuvinte emoționante ale actorului Eric Dane: „Am încercat, sunteți inima mea, sunteți totul”. Foștii săi colegi au lansat o campanie
2.340

1.254
Kremlinul strânge șurubul - FSB preia controlul operatorilor de telefonie mobilă
1.254

1.686
Alertă la Washington - China ar construi o nouă generație de arme nucleare
1.686

842
DNSC anunță crearea une alianțe regionale - Ce este Alianța Cibernetică pentru Reziliență Regională
842

2.553
Aeroportul din Sofia va fi închis două dimineţi consecutive - Legătura cu criza iraniană
2.553

40
Vreme rea și la sud de Dunăre - Două drumuri din Bulgaria, închise pentru camioanele cu greutate de peste 12,5 tone
40

















Comentează