Iranul a completat tabloul sferturilor Cupei Asiei

etimg.com
minge

Selecţionata de fotbal a Iranului s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale Cupei Asiei pe Naţiuni, competiţie găzduită de Qatar, după ce a învins formaţia Siriei cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, miercuri seara, pe Stadionul Abdullah bin Khalifa din Doha, potrivit Agerpres.

Mehdi Taremi a deschis scorul pentru Iran (34 - penalty), dar sirienii au egalat în repriza secundă, prin Omar Khribin (64), tot din penalty. Team Melli a rămas în inferioritate numerică din min. 90+1, când Taremi a primit al doilea cartonaş galben.

Scorul a fost egal şi după prelungiri, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare, unde Siria a transformat doar trei, prin Pablo Sabbag, Alaa Al-Dali şi Aiham Ousou, iar Fahad Youssef a ratat, şutul său fiind apărat de Alireza Beiranvand.

Iranienii au transformat toate loviturile, prin Karim Ansarifard, Ramin Rezaeian, Omid Ebrahimi, Mahdi Torabi şi Ehsan Hajsafi.

Siria a evoluat în premieră în faza eliminatorie la Cupa Asiei.

În sferturile de finală, Iranul va înfrunta Japonia.

Uzbekistan - Thailanda 2-1

Arabia Saudită - Coreea de Sud 1-1, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare