Iranul a făcut cunoscut că atacurile vor continua asupra zonelor controlate de "terorişti" în apropiere de Damasc, unde au fost semnalate confruntări duminică între insurgenţi şi forţele guvernamentale siriene, în pofida unei rezoluţii a ONU care cere un armistiţiu de 30 de zile pe cuprinsul Siriei, relatează agenţia Reuters, potrivit agerpres.ro.
Generalul iranian Mohammad Baqeri, a cărui ţară îl susţine pe preşedintele sirian Bashar Al-Assad, a afirmat că Teheranul şi Damascul vor respecta rezoluţia ONU, a indicat agenţia iraniană de presă Tasnim.
Dar generalul Baqeri, şeful Statului major al armatei din Iran, a precizat că armistiţiul nu acoperă părţi din suburbiile Damascului "deţinute de către terorişti".
"Vom respecta rezoluţia privind încetarea focului, la fel şi Siria. Părţi din suburbiile Damascului, care sunt deţinute de către terorişti, nu sunt acoperite de armistiţiu şi operaţiunile de curăţire vor continua acolo", a afirmat generalul iranian.
Consiliul de Securitate al ONU a cerut sâmbătă un armistiţiu pentru o lună pe teritoriul Siriei, în timp ce are loc unul dintre cele mai sângeroase atacuri aeriene, din cei şapte ani de război în Siria, asupra enclavei rebele Ghouta Orientală de la periferia Damascului.
Consiliul a votat în unanimitate rezoluţia, pentru a permite accesul ajutorului umanitar şi evacuările din motive medicale.
Rezoluţia privind încetarea focului nu îi include însă pe militanţii de la gruparea Stat Islamic, reţeaua Al-Qaida şi Frontul Al-Nusra.
Iranul afirmă că atacurile asupra zonelor controlate de 'teroriști' în apropiere de Damasc vor continua
Articole Similare

22
Macron promite un an 2026 cu reguli tăioase: serviciu militar și rețele sociale interzie tinerilor
22

171
O nouă apariție a monstrului din Loch Ness. A fost văzut pentru a cincea oară anul acesta
171

297
Lichidul care costă 10 milioane de euro litrul. Ce este și la ce poate fi întrebuințat
297

1.368
VIDEO Atac militar american de mare amploare în Oceanul Pacific: Paza de Coastă americană caută supravieţuitori
1.368

345
'Ucraina doreşte încetarea războiului, dar nu cu orice preţ': compromisul pe care Zelenski refuză să-l facă în privința acordului de pace
345

43
Bulgaria a trecut la euro de la miezul nopţii, devenind a 21-a ţară care a ales moneda unică europeană
43

344
Feminizarea Parlamentului japonez scoate la iveală o problemă banală: lipsa toaletelor pentru femei
344

843
Donald Trump, anunţ de ultim moment cu privire la trupele Gărzii Naţionale din Los Angeles, Chicago şi Portland
843

2.302
Zelenski, mesaj adresat României, după alocarea celor 50 de milioane de euro pentru sprijinirea apărării Ucrainei
2.302

718
Israelul riscă să piardă sprijinul internațional după retragerea autorizațiilor pentru 37 de ONG-uri
718

2.482
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia va apela la economiile contribuabililor în 2026 pentru a finanța campania militară din Ucraina
2.482

1.519
Italia, Spania, Irlanda sau Scoția vând case la preț redus: Oamenii primesc bani să se mute aici
1.519

2.343
VIDEO 'Luptă pentru o bucată de pâine' - Protestele iau amploare în Iran din cauza scumpirilor. Clădire guvernamentală atacată, autoritățile avertizează cu 'răspuns ferm'
2.343

















Comentează