Prim-vicepreşedintele iranian Eshaq Jahanguiri a cerut duminică, primindu-l la Teheran pe premierul sud-coreean Chung Sye-kyunp, ca Seulul să elibereze fonduri iraniene de mai multe miliarde de euro blocate din cauza sancţiunilor SUA, notează AFP preluat de agerpres.
"Îndemnăm guvernul (sud-)coreean să elibereze resursele financiare ale Iranului cât mai curând posibil", a declarat Eshaq Jahanguiri, într-o conferinţă de presă desfăşurată în comun cu Chung Sye-kyunp.
Vizita premierului Chung a avut loc după ce Iranul a eliberat vineri un petrolier sub pavilion sud-coreean reţinut în ianuarie de forţele iraniene, într-un context în care Teheranul solicita insistent Seulului să deblocheze mai multe miliarde de euro îngheţate din cauza sancţiunilor SUA.
Teheranul a acuzat Seulul că ţine "ostatice" şapte miliarde de dolari (5,7 miliarde de euro) din fondurile aparţinând Iranului, dar a negat în repetate rânduri că arestarea petrolierului este legată de această problemă.
Iranul era unul dintre principalii furnizori de petrol ai Coreii de Sud până când Seulul a încetat achiziţiile sale în 2018 după decizia Statelor Unite, sub preşedintele Donald Trump, de a se retrage din acordul internaţional privind programul nuclear al Republicii Islamice.
Vizita premierului sud-coreean intervine, de asemenea, într-un moment în care la Viena au loc discuţii între Teheran şi celelalte state părţi la acordul nuclear internaţional iranian din 2015 (Germania, China, Franţa, Marea Britanie şi Rusia) pentru a încerca reintegrarea Statele Unite în acest pact şi ridicarea sancţiunile impuse din 2018 de Washington împotriva Republicii Islamice.
Iranul îi cere Coreei de Sud să-i elibereze fondurile blocate de sancţiunile americane
Explorează subiectul
Articole Similare

599
Decimată de interceptările israeliene, Flotila Global Sumud își continuă drumul spre Gaza - Reacții internaționale
599

104
VIDEO La un pas de dezastru - Două avioane s-au ciocnit pe pista aeroportului LaGuardia din New York
104

1.206
Academicienii de la Premiul Nobel îi sar în cap lui Donald Trump: 'Pune în pericol moștenirea științifică!'
1.206

74
Doi membri ai echipajului unui petrolier fantomă rus au fost reținuți în Franța
74

3.374
Se complică teribil situația pentru Putin: SUA furnizează Ucrainei informații pentru atacurile în adâncime din Rusia (presă)
3.374

35
Zelenski se va întâlni cu liderii europeni, în timpul unei vizite la Copenhaga
35

182
Caz șocant: Una dintre cele mai dure pedepse date unei femei după ce și-a otravit socrii cu ciuperci letale
182

1.494
Experții spulberă șansele lui Trump de a câștiga Premiul Nobel pentru Pace: 'El reprezintă o ruptură!'
1.494

24
Blocajul guvernamenta de la Washington nu va afecta ratingul SUA (Fitch)
24

58
Canadienii care călătoresc în SUA cu paşapoarte cu genul "X" că ar putea întâmpina probleme: Vă puteţi confrunta cu restricţii de intrare
58

142
Podgoriile din Portugalia sunt recoltate noaptea - Beneficii atât pentru muncitori cât și pentru recoltă
142

44
Falsuri la o expoziție Salvador Dali - Poliția italiană a confiscat 21 de tablouri
44

47
Mamele cu doi sau trei copii o să fie scutite de impozitul pe venit: se întâmplă în Ungaria
47
Comentează