Preşedintele iranian Ebrahim Raisi a presat duminică Tokyo să deblocheze fondurile republicii islamice îngheţate de Japonia ca urmare a sancţiunilor americane împotriva Teheranului, potrivit unui comunicat al Preşedinţiei Iranului, informează AFP şi EFE, potrivit Agerpres.
"Este nejustificabilă întârzierea deblocării fondurilor Iranului din băncile nipone", i-a spus Raisi ministrului de externe japonez Toshimitsu Motegi aflat în vizită la Teheran, informează acest comunicat.
La mijlocul lui iulie, Washingtonul a anunţat că autorizează Iranul să-şi utilizeze, cu respectarea anumitor condiţii, fondurile îngheţate pentru a-şi regla datoriile faţă de Coreea de Sud şi Japonia. Însă această măsură "nu autorizează transferul de fonduri" către Iran, a precizat la acea dată un purtător de cuvânt al diplomaţiei americane.
Iranul cere de peste trei ani ridicarea sancţiunilor restabilite împotriva ei de fostul preşedinte american Donald Trump şi le cere în zadar Coreei de Sud şi Japoniei să deblocheze mai multe miliarde de dolari din fonduri iraniene blocate în bănci coreene sau nipone din cauza sancţiunilor americane.
Chiar dacă este aliată a SUA, Japonia întreţine în mod tradiţional bune relaţii cu Iranul, ţară de unde ea importa o parte importantă din petrolul său înainte de restabilirea sancţiunilor americane decretate de Trump în 2018 după ce a denunţat acordul internaţional asupra programului nuclear iranian, încheiat trei ani mai devreme la Viena.
Negocierile pentru relansarea acestui acord internaţional par a fi în impas de la sfârşitul lunii iunie.
Motegi a făcut escală la Teheran în cadrul unui turneu internaţional care l-a dus deja în Turcia şi Irak, înainte de a-l aduce luni în Qatar.
În timpul unei conferinţe de presă cu jurnalişti niponi, el a informat că a discutat despre situaţia din Afganistan după ce talibanii au cucerit Kabulul şi că a convenit cu interlocutorii săi turci, irakieni şi iranieni asupra necesităţii de a "coopera pentru a evita ca Afganistanul să devină un nou factor de destabilizare".
Iranul presează Japonia să deblocheze fondurile înghețate ca urmare a sancțiunilor americane
Explorează subiectul
Articole Similare

14
Va fi anul marilor concedieri. Inteligența artificială va înlocui mult mai multe locuri de muncă
14

617
Ce nu se știe încă despre incendiul din Elveția: multe întrebări fără răspuns și o comunitate șocată
617

1.442
FOTO Elveția, cinci zile de doliu după tragedia de Revelion: 'A fost o tragedie de proporții fără precedent'. Ce se știe până acum
1.442

1.527
Uită de ace! Noua metodă de vaccinare vine direct din halba de bere
1.527

345
De la 1 ianuarie 2026, cetățenii moldoveni vor avea roaming 'ca acasă' în UE
345

1.107
Drama migrației lovește din nou: ambarcațiune răsturnată în Gambia. Bilanțul victimelor este cutremurător
1.107

2.382
Sfârșitul unei lupte extreme: omul care a intrat în istorie prin greutatea sa a murit la 41 de ani
2.382

632
Iată de ce nu putem mișca degetele de la picioare unul câte unul
632

2.522
'Oriunde vor și când vor': speriat de atacurile armatei SUA, Maduro anunță că e deschis cooperării cu Washingtonul
2.522

770
Sute de mii de angajați din sectorul bancar riscă concedierea din cauza inteligenței artificiale
770

872
Arheologii au făcut un pas important în încercarea de a demonstra existența Arcei lui Noe: ce s-a găsit în zona Muntelui Ararat
872

578
Cluburi transformate în capcane ale morții: lista neagră a incendiilor care au șocat lumea
578

955
Cum se vor schimba călătoriile cu avionul în 2026, după un an plin de surprize și turbulențe
955

















Comentează