Teheranul a avertizat joi Israelul, într-o scrisoare adresată preşedintelui Consiliului de Securitate al ONU, să nu încerce vreo ''aventură militară'' contra programului nuclear iranian, după ce statul evreu a susţinut miercuri că ''îşi rezervă dreptul'' de a recurge la forţă contra Iranului, informează AFP.
''Punem în gardă cu privire la orice eroare de calcul şi la orice aventură militară israeliene împotriva Iranului şi programului său nuclear'', se arată în textul ambasadorului iranian la ONU, Majid Takhtarvanchi, publicat joi de agenţia de presă Tasnim.
''În ultimele luni, numărul şi intensitatea ameninţărilor provocatoare ale regimului israelian nu au încetat să crească, atingând niveluri alarmante'', potrivit lui Takhtarvanchi. Acesta a făcut apel la ''reacţie'' contra Israelului pentru a ''pune capăt ameninţărilor sale''.
Încheiat în 2015, acordul internaţional privind programul nuclear iranian îi oferă Teheranului ridicarea sancţiunilor occidentale şi internaţionale în schimbul angajamentului său că nu se va dota niciodată cu arma atomică şi că îşi va reduce drastic programul nuclear, plasat sub controlul strict al ONU.
Tratativele pentru salvarea acestui acord au fost reluate în aprilie la Viena, înainte de a fi suspendate în iunie şi de alegerea ultraconservatorului Ebrahim Raisi în funcţia de preşedinte al Iranului.
Joi, negociatorul Uniunii Europene pentru programul nuclear iranian, Enrique Mora, a început la Teheran discuţii cu viceministrul de externe iranian Ali Bagheri, responsabil pentru acest dosar.
În ajun, şeful diplomaţiei israeliene Yair Lapid indicase, într-o conferinţă de presă la Washington, că Israelul îşi ''rezervă dreptul de a acţiona în orice moment şi indiferent de mijloace'' pentru a împiedica Iranul să se doteze cu arma nucleară.
Iranul reacționează la amenințările Israelului: Să nu încerce vreo 'aventură militară'
Articole Similare

28
Kievul recunoaște și vorbește despre corupția din sectorul energetic ucrainean
28

79
Cum numește Xi Jinping cooperarea energetică dintre Rusia și China
79

49
UE încearcă să revizuiască planul de pace al SUA pentru Ucraina, în contextul în care Trump adaugă sancțiuni împotriva petrolului rusesc
49

81
'Rusia este pregătită să discute despre planul lui Trump, primit prin canale neoficiale' - Serghei Lavrov
81

2.173
Trump dă înapoi în privința termenului limită pentru Ucraina: Planul de pace în 28 de puncte a fost „doar o hartă”
2.173

47
VIDEO Inundații record în Thailanda: Precipitaţii care apar ”o dată la 300 de ani”
47

56
Accident pe cel mai înalt vârf din Noua Zeelandă - Doi apliniști au murit
56

3.866
VIDEO O femeie a început să se miște în sicriu, după ce fusese adusă pentru incinerare
3.866

122
Mai mulți senatori americani îl acuză pe Trump că nu a reușit să împiedice GNL-ul rusesc să ajute la finanțarea războiului din Ucraina
122

174
'Occidentul s-ar putea confrunta cu o criză economică din cauza sancțiunilor' - Igor Sechin / Putin promite că Rusia nu va ceda presiunilor occidentale
174

4.552
Donald Trump face anunțul așteptat de întreaga lume: Când se întâlnește cu Zelenski și Putin
4.552

845
Răsturnare de situație în războiul din Sudan - A fost anunțat un armistițiu unilateral
845

159
Pentagonul confirmă: decretarul american al Apărării, Pete Hegseth, va ajunge miercuri în Republica Dominicană
159


















Comentează