Irina Bara s-a calificat în turul doi al turneului ITF W60 de la Istanbul

hotnews.ro
irina bara

Jucătoarea română de tenis Irina Bara (235 WTA) s-a calificat miercuri în turul secund al turneului de tenis de categorie ITF W60 de la Istanbul (Turcia). Ea a învins în primul tur pe nord macedoneanca Lina Gjorcheska (241 WTA).

Irina Bara a avut nevoie de trei seturi pentru a se impune cu 3-6, 6-2, 7-5, într-o oră și 52 de minute, scrie Mediafax.

Românca a fost condusă după primul set, pe care l-a condus cu 3-0, după care a cedat 8 game-uri consecutiv, Gjorcheska având 2-0 și în setul secund.

A venit rândul lui Bara să câștige 6 game-uri la rând și să ducă meciul în set decisiv.

Acesta a debutat cu 5 break-uri și un 2-4 și 3-5 pentru macedoneancă. Bara a servit bine, apoi a returnat suficient cât să egaleze, după care a închis meciul cu un nou break, fructificând prima minge de meci.

În turul secund Bara o are ca adversară pe estona Maileen Nuudi (571 WTA).