Irina Begu a fost eliminată în primul tur al turneului de tenis de la Cincinnati

irina begu

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă de suedeza Johanna Larsson cu 6-3, 4-6, 6-3, miercuri, în runda inaugurală a turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.503.250 dolari. Begu (25 ani), care ocupă cel mai bun loc al carierei în clasamentul WTA (23), a pierdut după o oră și 50 de minute, în care a avut 5 ași, dar și 8 duble greșeli.

Larsson (28 ani, 67 WTA), intrată pe tabloul principal din postura de ''lucky loser'', conduce cu 2-1 în meciurile directe cu Begu, pe care a mai învins-o anul acesta în primul tur la Australian Open, cu 6-3, 6-2. Begu se impusese în 2015, la Seul, în sferturi, cu 6-4, 7-5. Românca va primi 12.205 dolari și un punct WTA pentru participare. Tot miercuri, Simona Halep s-a calificat în optimile de finală după ce a trecut de germanca Annika Beck cu 6-3, 6-1 în turul al doilea, anunţă Agerpres.