Irina Begu, eliminată în sferturile turneului de la Madrid

digisport.ro
Irina Begu

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă de grecoaica Maria Sakkari cu 6-7 (3/7), 6-4, 6-2, marţi seara, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.705.780 de euro.

Irina Begu (32 ani, 35 WTA) s-a înclinat după aproape trei ore de joc (2 h 52 min) în faţa numărului nouă mondial, potrivit Agerpres.

Begu, care nu pierduse niciun set până în sferturi, a condus cu 5-3 în primul act, dar a fost egalată şi s-a ajuns în tiebreak, unde românca a reuşit să se impună cu 7-3.

Sakkari a ridicat nivelul de joc şi a dominat setul secund, în care a condus aproape tot timpul şi a câştigat cu 6-4. Sakkari a fost mai bună şi în decisiv, impunându-se cu 6-2.

Begu a încheiat cu un as şi 6 duble greşeli, în timp ce Sakkari a avut 4 aşi şi 2 duble greşeli. Grecoaica a servit mai bine decât Begu şi şi-a creat 21 de mingi de break, reuşind să fructifice 8 dintre ele.

Sakkari (27 ani) are acum 3-1 în meciurile directe cu Begu, pe care a mai învins-o în 2018 în sferturi la Seul, cu 6-3, 4-6, 6-4, şi în 2022 în semifinale la Sankt Petersburg, cu 6-4, 6-7 (4/7), 6-4. Singurul succes al Irinei s-a consemnat în 2016, în primul tur la Miami, cu 6-1, 6-3.

Irina Begu, cap de serie numărul 31, s-a ales cu un cec de 161.525 de euro şi 215 puncte WTA.

În alt sfert de finală, belarusa Arina Sabalenka, numărul doi mondial, a trecut de egipteanca Mayar Sherif, cu 2-6, 6-2, 6-1. În penultimul act, Sabalenka o va înfrunta pe Sakkari.