Irina Begu s-a calificat în semifinale la Roland Garros, la dublu

digisport.ro
Irina Begu

Perechea alcătuită din Irina Begu și Nadia Podoroska (Argentina) au reușit miercuri să se califice semifinala probei de dublu feminine, la Marele Premiu de la Roland Garros, după ce le-au învins, în trei seturi, cuplul Shelby Rogers (SUA)/Petra Martic (Croația).

Irina Begu și Nadia Podoroska s-au impus cu 6-3, 4-6, 6-2, în sferturile de finală, într-un meci ce a durat 2 ore și 12 minute.

Partida a fost echilibrată în prima ei parte, perechea româno-argentiniană reușind un break decisiv, pe finalul setului de debut.

În actul secund, Rogers și Martic au realizat un break la 4-5 și au egalat situația, scrie mediafax.ro.

În decisiv, Begu și Podoroska au dus scorul la 5-1, după ce au salvat 5 mingi de break ale adversarelor, și s-au impus în final cu 6-2.

În semifinală, cele două vor întâlni favoritele numărul 14, perechea Bethanie Mattek-Sands (SUA)/Iga Swiatek (Polonia).

Pentru prezența în semifinală Irina Begu și Nadia Podoroska vor fi recompensate cu 110.606 euro și 730 puncte WTA.