Gruparea jihadistă Statul Islamic (SI) a ameninţat Marea Britanie într-o nouă înregistrare video în care prezintă execuţia a cinici "spioni", transmite AFP, preluată de Agerpres.
Înregistrarea, difuzată duminică pe site-uri jihadiste şi anunţată de centrul american de monitorizare a acestora (SITE), începe cu o "mărturisire" în faţa camerei video, făcută de cinci bărbaţi care susţin că sunt originari din Rakka, "capitala" SI în Siria.
Un jihadist care vorbeşte în engleză îi prezintă pe cei cinci ca fiind "spioni".
La Londra, Foreign Office-ul a reacţionat într-o scurtă declaraţie afirmând că este "la curent cu înregistrarea video, al cărei conţinut este examinat".
În această înregistrare, mărturisirile celor cinci indivizi nu permit identificarea ţării sau ţărilor pentru care au efectuat acte de spionaj, însă unul dintre ei se referă la coaliţia internaţională condusă de Statele Unite, care luptă împotriva SI în Siria şi Irak.
Pe rând, ei spun în arabă că au difuzat înregistrări video sau fotografii care dezvăluie condiţiile de viaţă din Rakka unor persoane din Turcia sau că au supravegheat deplasările luptătorilor SI.
Secvenţa următoare îi arată pe cei cinci, îmbrăcaţi cu ţinuta portocalie a prizonierilor SI, puşi în genunchi în faţa a cinci bărbaţi care poartă cagule, în uniforme militare şi înarmaţi cu pistoale.
"Acesta este un mesaj pentru David Cameron", premierul britanic, spune unul dintre jihadişti, având un accent britanic. El îi acuză pe cei cinci bărbaţi în genunchi că sunt "spioni" în solda Marii Britanii care, în opinia sa, au fost "abandonaţi" de guvernul de la Londra.
El mai spune că SI va continua "jihadul" împotriva Marii Britanii, după care cei cinci bărbaţi sunt executaţi cu un glonţ în cap.
Marea Britanie, care bombardează poziţiile deţinute de SI în Irak, efectuează de la începutul lunii decembrie lovituri aeriene în Siria.
SI difuzează frecvent materiale de propagandă atunci când suferă înfrângeri pe teren, subliniază experţii.
Săptămâna trecută, forţele irakiene au alungat SI din oraşul Ramadi, în timp ce în Siria o coaliţie a rebelilor arabi şi kurzi a preluat controlul asupra unui baraj strategic din nord.
ISIS amenință Marea Britanie, într-o nouă înregistrare a unei execuții
Explorează subiectul
Articole Similare

5
Este alertă în Japonia, după o erupţie vulcanică
5

3
Australia se bucură după decizia lui Donald Trump: 'Este un lucru bun pentru producătorii australieni de carne de vită'
3

424
Nicolás Maduro, critici dure cu privire la exercițiile militare ale Statelor Unite cu Trinidad şi Tobago
424

354
Apple grăbește pregătirile pentru tranziţia conducerii companiei: cine se presupune că va fi succesorul lui Tim Cook
354

1.373
L-a apărat cu înverşunare pe Donald Trump, iar acum se teme pentru viața ei: ce amenințări a primit Marjorie Taylor Greene
1.373

1.031
Ce nu au făcut alți papi, face papa Leon: Vaticanul returnează Canadei 62 de artefacte care au aparţinut indigenilor
1.031

640
Zelenski, apel către partenerii Ucrainei pentru a obţine mai multe sisteme de apărare aeriană
640

1.903
Destinația europeană pe care aproape nimeni nu o ia în calcul, dar unde economisești peste jumătate din buget
1.903

2.596
Oamenii de știință sunt aproape de o descoperire cu adevărat revoluționară: semnale ce indică o posibilă a cincea forță a naturii
2.596

2.292
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri combinate din ultimele luni
2.292

1.740
Teribilul blestem al ceasului astronomic din Praga: cei care au încercat să-l repare au înnebunit sau murit în circumstanțe misterioase
1.740

1.832
VIDEO Michelle Obama face o anliză obiectivă după ultimele alegeri: Țara nu este pregătită
1.832

1.335
Netanyahu, presat de aliații săi - Israelul nu va accepta niciodată înființarea unui stat palestinian
1.335


















Comentează