Israelul aruncă negocierile de pace în aer: Oamenii din Gaza somați să plece de urgență

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 11-07-2024

Actualizat: 11-07-2024

Article thumbnail

Sursă foto: agenzianova.com

Israelul le-a cerut tuturor oamenilor din orașul Gaza să plece de urgență. Ei au fost informați prin pliante că zona este periculoasă și că trebuie să plece spre două adăposturi din sudul Fâșiei, potrivit BBC. ONU susține că noua evacuare provoacă îngrijorare.

Operațiunile militare israeliene în orașul Gaza continuă pe măsură ce discuțiile privind încetarea focului se reiau. Totuși, Hamas a anunțat că discuțiile ar putea fi în pericol ca urmare a deciziei.

Pliante aruncate de aeronave îi instruiesc pe „toți cei din orașul Gaza” să părăsească o „zonă de luptă periculoasă” prin rutele sigure desemnate. Rutele duc la adăposturi din Deir al-Balah și al-Zawaida.

ONU a spus că este profund îngrijorată de ordinele de evacuare. Este a doua oară de la începutul războiului când locuitorilor orașului Gaza li se cere să evacueze. Se estimează că în orașul Gaza se află mai mult de un sfert de milion de oameni.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri