Italia va trimite a doua navă militară pentru a sprijini flotila de ajutor umanitar către Gaza, anunță ministrul Apărării

Autor: Meilă Emilia-Alexandra

Publicat: 25-09-2025 11:16

Article thumbnail

Sursă foto: Freepik

Ministrul italian al Apărării, Guido Crosetto, a anunțat, joi, că Roma va trimite o a doua navă militară pentru a escorta flotila Global Sumud, care transportă ajutoare și activiști către Gaza, scrie Al Jazeera, potrivit mediafax.ro.

Decizia vine după anunțurile de miercuri ale Italiei și Spaniei privind trimiterea de nave de război pentru a proteja flotila, vizată în repetate rânduri de atacuri cu drone în apele internaționale.

Ministerul de Externe al Israelului a ordonat flotilei să nu intre în apele Gazei, declarând că „nu va permite” nicio încercare de a încălca blocada navală impusă teritoriului palestinian înfometat.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri