Italianul Andrea Guardini a câştigat prima etapă a Turului Ţinutului Secuiesc la ciclism

ciclism

Rutierul italian Andrea Guardini (Giotti Victoria Savini Due) a câştigat, miercuri, prima etapă a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc, anunță Agerpres.

Guardini a fost înregistrat pe cei 124,9 km ai traseului Tg. Mureş - Miercurea Nirajului - Bisericani - Cristuru Secuiesc - Odorheiu Secuiesc cu timpul de 2 h 47 min 05 sec.

El a fost urmat, cu acelaşi timp, de austriacul Daniel Auer (WSA KTM Graz) şi de conaţionalul său Davide Finatti (Northwave-Siatek-Olmo), etc.

Primul român care a încheiat etapa a fost Daniel Crista (CSA Steaua), clasat pe locul şase, în acelaşi timp cu învingătorul.

În clasamentul general, Guardini este urmat de Auer, în acelaşi timp, iar românul Emil Dima (Giotti Victoria Savini Due) este al treilea, la 4 secunde.

Joi este programată etapa a doua a cursei, Odorheiu Secuiesc - Gheorgheni - Izvorul Mureşului - Miercurea Ciuc (125,2 km).

Niciuna din cele 14 ediţii anterioare ale cursei nu a fost câştigată de un român.