Italianul Enea Bastianini (Gresini Ducati) a câştigat Marele Premiu al Qatarului, prima etapă a CM de MotoGP

motogp.com
motogp

Italianul Enea Bastianini (Gresini Ducati) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Qatarului, prima etapă a Campionatului Mondial de MotoGP, desfăşurată pe circuitul Lusail. Acesta este primul succes în MotoGP pentru Bastianini, în vârstă de 24 de ani. Anterior, el a reuşise două clasări pe podium în 18 starturi.

Pilotul spaniol Pol Espargaro (Repsol Honda), plecat de pe poziţia a şasea a grilei, a avut un start excelent, urcând repede pe locul 2, după compatriotul şi colegul său Marc Marquez (Honda), al treilea la start şi devenit lider pentru câteva viraje.

Espargaro l-a depăşit şi pe Marquez şi s-a instalat pe primul loc al cursei, pe care a condus-o până cu patru etape înainte de final, când a fost întrecut de Bastianini (locul 2 la start), informează news.ro.

După ce a fost lider 18 tururi, Pol Espargaro a trecut linia de sosire al treilea, fiind depăşit şi de sud-africanului Brad Binder (KTM).

Al patrulea a fost spaniolului Aleix Espargaro (Aprilia), iar Marc Marquez s-a clasat al cincilea.

Spaniolul Jorge Martin (Pramac Ducati), plecat din pole-position, şi italianul Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo) au abandont, după un acroşaj în timp ce luptau pentru locul 7.

Campionul mondial en titre, francezul Fabio Quartararo (Yamaha), s-a clast pe locul 9.

A doua etapă a sezonului va avea loc la 20 martie, în Indonezia.