Ivan Havel, fratele mai tânăr al scriitorului şi fostului preşedinte ceh Vaclav Havel, a murit duminică la vârsta de 82 de ani în casa sa din Kosik, în apropiere de Praga, a anunţat luni Biblioteca Vaclav Havel, potrivit DPA.
Împreună cu fratele său, Ivan Havel a fost unul dintre cofondatorii Forumului civic în noiembrie 1989, grupare care a jucat un rol important în tranziţia la democraţie a fostei Cehoslovacii.
După moartea lui Vaclav Havel în decembrie 2011, Ivan i-a dus mai departe proiectele prin publicaţii şi în calitate de consilier în diferite fundaţii precum iniţiativa de dialog Forum 2000.
Profesional, Ivan a urmat un traseu complet diferit de cel al fratele său, care avea înclinaţii artistice.
Specialist în calculatoare, Ivan a devenit un expert de succes în domeniul inteligenţei artificiale. El a fost totodată redactor-şef al revistei de popularizare a ştiinţei Vesmir ("Univers") timp de aproape 30 de ani.
În perioada când Vaclav s-a aflat în închisoare din cauza opoziţiei faţă de regimul anilor '70 şi '80, Ivan a purtat o vie corespondenţă cu fratele său. Schimbul lor de idei a fost publicat în volumul "Scrisori către Olga".
Cei doi fraţi provin dintr-o importantă familie din Praga de antreprenori şi intelectuali.
În interviuri, Ivan a povestit despre "copilăria fericită" pe care a avut-o în pofida celui de-al Doilea Război Mondial.
Deşi unii oameni au văzut în fratele său un "semizeu" după căderea comunismului, pentru Ivan, Vaclav a rămas întotdeauna o "persoană normală", după cum a povestit acesta la un pot de radio ceh, cu trei ani în urmă.
Ivan Havel, fratele mai tânăr fostului preşedinte ceh Vaclav Havel, a murit la vârsta de 82 de ani
Explorează subiectul
Articole Similare

1.429
Iranul vrea să cadă la un acord cu SUA: condiția Teheranului
1.429

2.781
VIDEO Şefa diplomaţiei europene nimicește Rusia, de la Munchen: „Nu este o superputere! Este afectată grav, economia sa este în colaps, este izolată”
2.781

2.977
Fost ministru din Ucraina, arestat în timp ce încerca să fugă din ţară: e implicat în cel mai mare scandal de corupție din țară
2.977

4.642
Nicușor Dan a decis: acceptă invitația lui Donald Trump și merge la Consiliul Pǎcii de la Washington
4.642

2.607
Şeful Statului Major rus anunţă noi cuceriri teritoriale în Ucraina: urmează noi atacuri într-o anumită zonă
2.607

4.367
VIDEO Incident șocant în Italia: Un român a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate chiar de lângă părinții ei / Copilul a suferit o fractură la picior
4.367

5.298
Scandal în Schengen: controalele la granițele Germaniei și alertele pentru ucraineni ajung în centrul unei anchete europene
5.298

3.265
VIDEO Obama îl „torpilează” pe Trump: „dictatură și spectacol de clovni”
3.265

99
Conferința de la Munchen - Taiwanul avertizează: „China este adevărata amenințare”
99

1.993
Mitul siguranței germane, făcut praf: cum a fost posibil cel mai spectaculos jaf bancar din ultimii ani în Germania
1.993

4.560
VIDEO Atac ucrainean de amploare asupra unui port rusesc de la Marea Neagră
4.560

3.178
Viktor Orban: „A răspândi frica față de Vladimir Putin este primitiv și lipsit de seriozitate. Bruxellesul e o sură de pericol iminent!”
3.178

1.647
Pedro Sanchez, avertisment pentru marile puteri ale lumii: "Reînarmarea nucleară nu ne va proteja de Vladimir Putin"
1.647

















Comentează