Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Linz

gds.ro
Jaqueline Cristian

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian (100 WTA) s-a calificat marți în sferturile de finală ale turneului Upper Austria Ladies, de la Linz (Austria), profitând de abandonul suedezei Rebeca Peterson (84 WTA), în înfruntarea din turul doi al competiției, anunță Mediafax.

Jaqueline Cristian conducea cu 5-2, în primul set, după 27 de minute de joc, când Petersen a cerut intervenția medicului, decizând la scurt timp după aceea să abandoneze meciul.

Cristian avea un break avans în momentul în care suedeza urma la serviciu.

Sprtiva română va juca în sferturile de finală împotriva câștigătoarei partidei dintre Anhelina Kalinina (Ucraina, 52 WTA) și Veronika Kudermetova (Rusia, 32 WTA).

Pentru prezența în sferturile de finală, Cristian va fi recompensată cu 4.677 USD și 60 puncte WTA, în urma cărora va putea avansa cel puțin 10 locuri în clasamentul mondial.

Simona Halep (22 WTA) joacă, tot marți, cu belarusa Aliaksandra Sasnovich (85 WTA), pe terenul central, meciul urmând să înceapă nu mai devreme de ora 17.00.