Jaroslaw Kaczynski, liderul partidului Lege şi Justiţie (PiS, conservator), aflat la guvernare la Polonia, a recunoscut că ţara sa a achiziţionat softul israelian de spionaj Pegasus, însă puternicul politician, care este şi vicepremier, a respins acuzaţiile potrivit cărora programul informatic a fost folosit contra opoziţiei politice, transmite AFP, citând extrase dintr-un interviu, publicate vineri.
Acuzaţii legate de utilizarea softului Pegasus au zguduit Polonia în ultimele săptămâni, suscitând comparaţii cu ancheta privind scandalul Watergate, care a condus la demisia preşedintelui american Richard Nixon în 1974.
Odată instalat într-un telefon mobil, Pegasus permite accesarea mesageriilor şi datelor utilizatorului, precum şi activarea aparatului de la distanţă pentru captarea sunetului sau imaginii.
'Ar fi rău ca serviciile poloneze să nu dispună de acest tip de instrument', a declarat Jaroslaw Kaczynski pentru săptămânalul Sieci.
Întrebat despre acuzaţiile că guvernul ar fi utilizat Pegasus pentru a spiona opoziţia, Kaczynski a răspuns că acesta a fost 'folosit de serviciile de combatere a criminalităţii şi corupţiei în numeroase ţări'.
În interviu, ce va fi publicat integral luni, liderul PiS a afirmat că orice utilizare a acestor metode a fost 'întotdeauna sub controlul unui tribunal şi al biroului procurorului', şi a respins acuzaţiile opoziţiei, calificându-le drept 'mult zgomot pentru nimic'.
Citizen Lab, un laborator de supraveghere în domeniul securităţii cibernetice, cu sediul în Canada, a confirmat utilizarea Pegasus împotriva a trei persoane în Polonia, printre care Krzysztof Brejza, senator al principalei formaţiuni din opoziţie, Platforma Civică (PO), atunci când acesta coordona campania pentru alegerile legislative din 2019.
John Scott-Railton, cercetător principal la Citizen Lab, a declarat anterior pentru AFP că aceste trei cazuri detectate sunt doar 'vârful aisbergului' şi că utilizarea softului semnalează 'o derivă autoritară' în Polonia.
Potrivit senatorului Brejza, piratarea telefonului său a influenţat rezultatul scrutinului, câştigat de PiS.
Jaroslaw Kaczynski a respins aceste acuzaţii, afirmând că opoziţia 'a pierdut pentru că a pierdut'.
'Niciun Pegasus, niciun serviciu (secret), nicio informaţie obţinută în secret, de orice natură ar fi fost, nu a jucat nici cel mai mic rol în campania electorală din 2019', a insistat el.
Contactat de AFP, proprietarul israelian al softului Pegasus a declarat că nu a vândut programul decât 'unor organisme legitime de aplicare a legii care utilizează aceste sisteme în cadrul unor mandate cu obiectivul de a lupta contra infractorilor, teroriştilor şi corupţiei'.
Jaroslaw Kaczynski recunoaște: Polonia a cumpărat softul de spionaj Pegasus
Explorează subiectul
Articole Similare

516
Răsturnare de situație în cazul dronelor care au lovit o casă în Polonia: Comandantul operațional a dezvăluit adevărul
516

2
SUA vor reduce tarifele pentru mărfurile elvețiene la 15%
2

15
Sondaj: 29% din americani susţin atacurile mortale ale SUA împotriva suspecţilor de trafic de droguri
15

34
Italia trimite al 12-lea pachet de ajutor pentru Ucraina
34

16
Olanda: Cutremur de magnitudinea 3,4 în nordul țării
16

78
Azerbaidjanul l-a convocat pe ambasadorul Rusiei după ce ambasada rusă din Ucraina a fost avariată în timpul atacului cu drone și rachete
78

1.559
China face o nouă descoperire revoluționară: Minerale valoroase identificate în plante
1.559

33
Minerale de pământuri rare recuperate din plante: descoperirea chineză care reconfigurează sistemul energetic mondial
33

67
Germania: Atacul rus masiv de la Kiev arată 'dispreţul faţă de omenire' al lui Putin
67

10
Pericolul din spatele jucăriilor AI: Pot oferi sfaturi periculoase și conținut explicit
10

108
A fost descoperit secretul longevității: cum să trăiești mai mult fără diete extreme
108

65
Dosarele Epstein reprezintă o amenințare politică tot mai mare pentru Donald Trump - Rezistența la transparență și acțiunile contradictorii sporesc suspiciunile publice
65

37
Ceasul din aur al unui bogățaș, unul dintre cele mai scumpe artefacte de pe Titanic, scos la licitație: La ce oră s-a oprit obiectul prețios
37


















Comentează