Jim Mattis: Soldaţi francezi au fost trimişi ca întăriri în Siria

Autor: Cornel Dumitrescu

Publicat: 26-04-2018

Actualizat: 26-04-2018

Article thumbnail

Sursă foto: www.americasfreedomfighters.com

Soldaţi din cadrul Forţelor speciale franceze au fost trimişi în Siria în ultimele două săptămâni, a declarat joi ministrul american al apărării, Jim Mattis, relatează AFP. "Francezii au furnizat întăriri în Siria cu forţe speciale în ultimele două săptămâni", a spus Mattis în faţa Congresului, conform Agerpres.

Întrebat pe această temă în cursul conferinţei de presă comune, marţi, cu omologul său american Donald Trump, preşedintele francez Emmanuel Macron a declarat: ''Am decis să creştem contribuţia noastră la coaliţie şi suntem pe deplin implicaţi în lupta împotriva Daech", un acronim în limba arabă al grupării de Stat Islamic (SI).

Ministrul american a fost de asemenea întrebat în legătură cu dorinţa manifestată de preşedintele Trump de a retrage foarte curând forţele americane din Siria. "În prezent, nu ne vom retrage", a răspuns el. "În zilele următoare veţi fi martorii unui nou efort în Valea Eufratului împotriva a ceea ce rămâne din califatul'' grupării extremiste.

Lupta împotriva SI ''este în curs de desfăşurare'', a explicat ministrul american, menţionând că operaţiunile coaliţiei antijihadiste vor fi şi mai numeroase de partea irakiană a frontierei.

Franţa a participat alături de SUA şi Marea Britanie la raidul aerian împotriva unor facilităţi siriene asociate capabilităţilor de arme chimice ale regimului de la Damasc în data de 14 aprilie, ca represalii la un presupus atac cu arme chimice al forţelor guvernamentale siriene la 7 aprilie în fieful rebel Douma, provincia Ghouta orientală.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri